Hava Durumu
2020 YILINDA ÖZBEKİSTAN'DA 3.000'DEN FAZLA YATIRIM PROJESİ

2020 yılı yatırım programı, 7 milyar dolarlık doğrudan yabancı yatırım da dahil olmak üzere 235 trilyon soumluk yatırımı öngören 3 binin üzerinde projeyi içermektedir. Özbekistan Cumhurbaşkanı Şavkat Mirziyoyev'in 26 Mayıs'ta başkanlık ettiği video konferans sırasında bu konu tartışıldı.

Yılın ilk yarısında pandemiye bağlı koronavirüs yavaşlamasıyla birlikte öncelik, kısa vadede sonuç verebilecek, nihayetinde istihdam yaratacak ve ekonomik büyüme sağlayabilecek projelere veriliyor.

Durum nedeniyle, Yatırım programından 450 milyar kaynak, inşaat projelerinden daha acil başka amaçlara yönlendirildi. Özellikle 40.000 hektar arazinin geliştirilmesine ve 80.000 kalıcı iş yaratılmasına 150 milyar kaynak aktarılmıştır.

Sektör ve bölge başkanları, bütçeyle finanse edilen yatırım projelerini yeniden ziyaret etmek ve maliyetleri optimize etmek için atanır.

Özbekistan'da etkili bir yatırım işbirliği oluşturmak için proje dokümantasyonu geliştirme sürecine uluslararası standartlar kademeli olarak dahil edilecektir. Önümüzdeki yıldan itibaren, proje geliştirmeden başlayarak bütçeden büyük nesnelerin işletilmesine kadar tüm süreçler uluslararası standartlara uygun olarak yürütülecek; tasarım için fon tahsisine ilişkin kısıtlamalar kaldırılacaktır.

Bu yıl, doğrudan yabancı yatırımın% 34'ü petrol ve gaz, madencilik ve metalurji sektörlerine,% 53'ü bölgesel projelere geldi.

Özbekistan, bilgi teknolojisi, mücevher, kimya ve elektrik endüstrileri, yüksek öğrenim ve sağlık hizmetlerine yatırımları daha fazla çekmekle ilgileniyor.

Yalnızca yabancı yatırımcılara tanınan tercihler yerli özel yatırımcılara yaygınlaştırılacaktır. Örneğin, ikincisi 25 milyon dolardan fazla değerde bir proje başlatırsa, bütçe pahasına dış iletişim ve mühendislik ağları kurulacaktır.

Küçük gelir getiren projeler ve kamu-özel ortaklığı projeleri de özel ilgi görecek.

https://dunyo.info/  27.08.2020

 

 

 

 

  
227 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Saat
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar7.77417.8053
Euro9.45599.4938