Hava Durumu
TÜRK YATIRIMCILARIN ÖZBEKİSTAN'DAKİ FAALİYETLERİ TARTIŞILDI

Yatırım ve Dış Ticaret Bakanlığı, bu yıl 24 Ağustos'ta Özbekistan Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı - Yatırım ve Dış Ticaret Bakanı S. Umurzakov ile Türkiye Büyük Millet Meclisi Planlama ve Bütçe Komisyonu Başkanı L. Elvan'ın bir toplantısına ev sahipliği yaptı.

Türk ve Özbek firmaların katılımıyla tarım, tekstil, deri ve ayakkabı ve otomotiv sektörlerinin yanı sıra inşaat malzemeleri alanlarında da Türk ve Özbek firmaların katılımıyla gerçekleşen bir dizi yatırım projesine odaklanılacak.

Ayrıca, yönetim sistemini iyileştirmek ve tarım, elektrik, inşaat ve tekstil gibi kilit sektörlerde yapısal reformları uygulamak için Türk uzmanları çekmek için işbirliği yapmak için adımlar atacak.

Bu bağlamda, sosyo-ekonomik kalkınmayı canlandırmada, yatırım ortamını iyileştirmede, yabancı yatırımı çekmede, gölge ekonomiyle ve yolsuzlukla mücadelede Türk deneyimini kullanma olasılığı vurgulandı. Türk uzmanların, mevzuatımızda devam eden değişikliklerin Cumhuriyet'in yatırım ortamı üzerindeki etkisini değerlendirecekleri ve ülkenin uluslararası sıralamadaki konumunu iyileştirmek için pratik yardım sağlayacakları kabul edildi.

E-devletin tanıtımında Türk deneyiminin uygulanması dikkate alınarak, kamu yönetiminin dijitalleşmesi alanında işbirliğine özel önem verildi. Bu girişimin uygulanmasına ilişkin pratik konuları ele almak için iki ülkenin ilgili daire başkanları ve bakanlıklarından oluşan bir çalışma grubu kurmak için bir anlaşmaya varıldı.

Türkiye'de ikamet eden Özbek vatandaşlarının faaliyetlerini sistematikleştirmek ve sorunlarını çözmek için iki ülke, iki ülkenin ilgili devlet kurumları arasındaki işbirliğini güçlendirerek işgücü göçü alanında işbirliğini güçlendirmiştir.

Toplantının sonunda, belirlenen alanlarda ortak girişimleri teşvik etmek için pratik önlemler planı geliştirildi.

https://mift.uz/   25.08.2020

  
225 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Saat
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar7.77417.8053
Euro9.45599.4938