Hava Durumu
ÖZBEKİSTAN’DA 1 EYLÜL'DEN SONRA NE DEĞİŞECEK?

Artan emeklilik maaşları, yeni kayıt prosedürleri, canlı konserler için indirimler, düşük vergilerin düşülmesi için prosedürler, vb.

1 Eylül'de yürürlüğe girecek olan mevzuat değişiklikleri.

Özbekistan Adalet Bakanlığı basın servisi, 1 Eylül'de yürürlüğe girecek olan mevzuat değişikliklerinin bir listesini sundu . Aşağıda onları tam olarak dikkatinize sunuyoruz.

Emekli aylıkları, çocukluktan itibaren engelliler, yaşlılar ve gerekli hizmet süresine sahip olmayan engelli vatandaşlar için ödenekler% 10 oranında artırılarak şu şekilde belirlendi.

 • temel emekli maaşı miktarı hesaplaması - 262470 soums ;
 • asgari yaşlılık maaşı - 513,350 soum;
 • çocukluktan itibaren engelliler için ödenek - 513 350 soums ;
 • Gerekli hizmet süresine sahip olmayan yaşlı ve engelli vatandaşlar için ödenek - 315 030 soums .

2. kargo taşımacılığı için bölge ve Taşkent şehri, ihracat ihracatçılar demiryolu tarifeleri arasındaki güzergah tanıtımı %e 50 indirim .

3. Yurt dışına çekilebilecek nakit miktarı artacak

Beyanname, Özbekistan'ın nakit para birimi ve (veya) bireyler tarafından ithal edilen ve ihraç edilen 70 milyon soum eşdeğerinden fazla nakit döviz (aslında 2 bin ABD doları) için doldurulur .

Ayrıca Özbekistan'dan gümrük kontrol kurallarına göre (uygulamada 5 bin ABD doları) sınırlama olmaksızın 100 milyon soum ve üzeri nakit ihraç edilecek.

4. Devlet organları yanı sıra Karakalpakstan, kendi faaliyetleri hakkında yerel otoriteler Cumhuriyeti Bakanlar Kurulu tarafından kendi bölgesel birimler kamu önünde tanıtımı elektronik raporlama formatına.

5. Tüm açık artırmaların sonuçları bir QR kodu kullanılarak resmileştirilir .

Ayrıca, "E-PERFORMANS AÇIK ARTIRMA" sisteminde aşağıdaki prosedürler tanıtılacaktır:

 • açık artırmaya kimlik tespiti sağlayan mobil uygulamalar aracılığıyla katılmak;
 • devlet mülkiyetinin kiralanması, ikili bir kararla elektronik biçimde yürütülür;
 • Sürekli olarak güncellenecek ve Ajansın resmi web sitesinde yayınlanacak, müzayedede bulunan lotlar hakkında detaylı bilgiler içeren bir elektronik katalog oluşturulacaktır.

6. Gümrük bilgilendirme sistemi "Tek Pencere" gümrükleme harcanan zaman hangi bir sonucu olarak, sınır Gümrük noktalarında tanıtılacak olan azaltılmış tarafından ihracat için 5 kez ve ithalat 2 kez .

7. Kayıtsız ikamet süresi 15 gündür

Özbekistan vatandaşlarının Taşkent şehrinde ve Taşkent bölgesinde daimi ikamet ve geçici ikamet yerine tescili için aşağıdaki prosedürler yürürlüğe girer:

 • uygulamada 15 gün (10 gün) sonra kayıt yerinde yaşayan vatandaşların daimi ve geçici ikametgahı ;
 • Daimi ikamet ve geçici ikamet kaydı 1 gün içinde yapılır (uygulamada, 3 gün);
 • Özbekistan vatandaşlarını daimi ikamet yerine kaydettirirken, önceki daimi ikamet yerine kayıt prosedürü kaldırılacaktır ;
 • Özbekistan vatandaşlarını daimi ikamet yerine kaydettirirken pasaport, ev defteri veya apartman kartına tescil damgası basılması uygulaması kaldırılacaktır;
 • Daimi ikamet yerindeki askere alınanların kaydında savunma bölümlerinde kayıt silme ve askeri kayıt prosedürü kaldırılır;
 • Bir Özbekistan vatandaşı, vergi makamlarına kayıtlı kira sözleşmesi hakkında bilgi verdiğinde, geçici ikamet yerinde kayıt için ev sahibinin rızası gerekli değildir.

Ayrıca, Taşkent ve Taşkent bölgesinde kentinde daimi ikamet ve geçici ikamet yerinde Özbekistan vatandaşların kayıt için prosedür üzerinde düzenleme gelecektir içine kuvvet .

8. Taşkent şehir ve Taşkent bölgesi ve 'tek pencere' ilkesi temelinde İçişleri Bakanlığı ile kurumlar arası işbirliği yoluyla vatandaşların geçici oturma Kayıt yeri 'Yer' otomatik bilgi sistemi .

9. Bilimsel konseyleri için Felsefe (Doktora) ve Bilim Doktoru (DSC) Doktoru derece verme bulunan tıbbi üniversitelerde kurulan prosedüre uygun olarak kurulan Nukus, Andican, Buhara, Semerkant, Urgenç'teki ve Fergana .

10. Hazırlama ve yayınlanması basılı malzemeler ders kitaplarına ve öğretim de dahil olmak üzere, malzeme durum için temelinde , gerçekleştirilir içinde Özbekistan olmayan kişilere açıktır kamu tedarik ilgili mevzuat tarafından öngörülen şekilde .

11. İnşaat müteahhitlerinin elektronik derecelendirmesi, vergi ve istatistiki raporlar ile İnşaat Müfettişliği verilerine dayanılarak uygulamaya konulacaktır .

12. Kötü tahsilat olarak tanınan vergi borcunun silinmesine ilişkin usulle ilgili düzenleme yürürlüğe girmiştir.

Yönetmeliklere göre vergi borcu aşağıdaki durumlarda şarj edilmesi için umut itiraf :

 • Bir tüzel kişiliğin feshi üzerine - bir tüzel kişiliğin ve (veya) mevzuatla kurulan tüzel kişiliğin kurucularının (iştirakçilerinin) mülkiyeti yeterli değildir ve kaybedilenlerin öngördüğü 91. Madde prosedürünün Vergi Kanunu'na ödenmemiş vergi borcunun olmaması nedeniyle emrin miktarı ;
 • bireysel bir girişimci iflas ilan edildiğinde  - borçlunun mülkünün yetersizliği nedeniyle vergi borcunun (bir kısmının) geri ödenmemesi;
 • gerçek bir kişinin ölümü veya ölü bir gerçek kişinin beyanı  durumunda - mirasın devlet mülküne devri de dahil olmak üzere, mülkünün yetersizliği nedeniyle, vergi borcu Vergi Kanunun 94. Maddesi uyarınca sona erdirilmez;
 • ölen kişinin varisinin yokluğunda veya mirasçı (mirasçılar) miras alma hakkından feragat eder;
 • Vergi makamının, vergi borcunun tahsil edilmesi için son tarihin sona ermesi nedeniyle vergi borcunu tahsil etme fırsatını kaybetmesi durumunda, vergi makamının vergi borcunu tahsil etme başvurusu yapmak için kaçırılan son tarihi geri getirmeyi reddetmesi bir karar verildiğinde;
 • Yabancı bir tüzel kişiliğin vergi dairesinden kaydı silindiğinde, işyerinin mülkiyeti yetersizliği ve Özbekistan Cumhuriyeti'nde mukim olmayan bir tüzel kişi tarafından ödeme yapılamaması nedeniyle vergi borcu ödenmez.

13. kalifiye personeli yetiştirmek amacıyla sıhhi-epidemiyolojik ve halk sağlığı alanında lisans ve yüksek lisans uzmanlık, "fakültesi Tıp-profilaktik ve halk sağlığı" olduğunu kurulmuş içinde tıbbi yüksek eğitim kurumları .

Kira ödeme temelinde düzenlenen konser için tam bir canlı konser için devlet kurum ve kuruluşları, kültür merkezleri ve diğer kurumların 14. sistemi olacak tanıtıldı yüzde 50 indirim vermek için .

Özel tiyatrolarda halka açık performans için Kültür Bakanlığı tarafından satın alınan dramatik, müzikal ve müzikal-dramatik eserlerin sahnelenmesine ve icra edilmesine izin verilmektedir.

Aşağıdaki prosedür tanıtılır:

 • Mobil sirkler tarafından düzenlenen performans etkinlikleri, kolluk kuvvetlerine etkinliğin yeri ve zamanının en az 10 gün önceden yazılı olarak bildirilmesi koşuluyla, halka açık bir etkinlik için izin gerektirmez;
 • içişleri birimleri, Ulusal Muhafızlar ve Acil Durumlar Bakanlığı bu muhteşem olaylarda kamu düzenini ve yangın güvenliğini ücretsiz olarak sağlayacak;
 • parklarda, spor tesislerinde, parklarda ve devlet organları ve kuruluşlarının sisteminin diğer açık alanlarında gezici sirkler tarafından yapılan performanslar için kira ve diğer ödemeler tahsil edilmez;
 • Kendi hesabına çalışan vatandaşların somut olmayan kültürel miras alanlarının (dorboz, askiya, lapar) korunması ve kullanılması faaliyetlerinden elde ettikleri gelirler vergilendirilmez.

https://www.gazeta.uz/  22.08.2020  

  
550 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Saat
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar7.77417.8053
Euro9.45599.4938