Hava Durumu
ÖZBEKİSTAN PANDEMİYE KARŞI TURİZMİ KORUYOR - Süleyman MERDANOĞLU *

Özbekistan'da 2020 koronavirüs pandemisi 15 Mart 2020'de ilk vakası onaylandığında Özbekistan'a yayıldığı doğrulandı.

Bakanlar Kurulu Özel Komisyonu'nun 17 Mart 2020 tarihli Özbekistan'da COVID-19'un yayılmasını önlemek için bir eylem planı programı hazırlanmasına ilişkin kararına göre; seyahat şirketlerinin, kamu kuruluşlarının ve büyük sanayi kuruluşlarının COVID-19'un yayılması ile durum bölgede istikrar kazanana kadar iç turizmde her türlü geliştirme faaliyetini askıya alındı. 

Özbekistan'da yapılması planlanan her türlü halka açık etkinlik, uluslararası etkinlikler ve spor yarışmaları, tiyatro, sinema ve konser programları da geçici olarak askıya alındı.

Özel Komisyon kararına göre, karantina süresine giren iç hat destinasyonları da dahil olmak üzere turizm amaçlı uçak bileti ve tren bileti satın almak için harcanan tüm masraflar herhangi bir ceza olmaksızın tamamen geri ödenmesine karar verildi.

Ulaştırma Bakanlığı, Turizmi Geliştirme Devlet Komitesi, Dışişleri Bakanlığı, Bilgi Teknolojileri ve İletişimi Geliştirme Bakanlığı ve diğer sorumlu bakanlıklar, departmanlar ile birlikte, yabancı vatandaşlara bilgi desteği sağlamak için Özel Merkez teşkilatında, vize uzatma (turistler dahil) ve ülkelerine geri dönüşleri ile ilgili karar aldı.

Cumhurbaşkanı Sn. Mirziyoev, 22 Mart 2020'de, Taşkent'teki şirketlere ONLINE çalışma yapmalarını ve koruyucu maske takma zorunluluğu talimatını verdi.

Ulaştırma Bakanlığı, 24 Mart 2020 tarihi itibariyle Taşkent'ten Özbekistan'ın diğer bölgelerine ve Karakalpakistan Cumhuriyeti dahil olmak üzere tüm bölgelerden Taşkent'e tüm ulaşım araçlarını geçici olarak askıya alma kararı aldı.

Taşkent şehri, Buhara ve Semerkant bölgelerindeki tüm toplu taşıma türleri, pandeminin ülke topraklarında daha fazla yayılmasını önlemek için geçici olarak durduruldu. 

28 Mayıs 2020 tarihli Kararnamesi uyarınca PF-6002 "Turizm sektörünü koronavirüs pandemisinin olumsuz etkilerini azaltmaya yönelik acil tedbirler" Komisyon tarafından belirlenen kriterler; tur operatörlerine ve konaklama tesislerine hizmet veren tüzel kişilere ve bireylere hedefli faizsiz kredi tahsis prosedürü ne göre; tur operatörlerine ve konaklama tesislerine, çalışanlarının maaşlarını korumak için 1 Haziran'dan 31 Aralık 2020'ye kadar 12 aylık bir süre için bir defaya mahsus faizsiz kredi verilmesi gündem geldi.

Pandemi sırasında en ağır darbe sadece Özbekistan'da değil, tüm dünyada turizm sektörüne de olduğu için; COVID-19'un daha fazla yayılmasını önlemek için karantina önlemlerinin uygulanmaya başlanmasından bu yana, ülkedeki turizm endüstrisini ve ilgili sektörleri desteklemeye özel önemler alınmaya devam edildi.

Cumhurbaşkanı Şavkat Mirziyoev video konferans sırasında; özellikle yeni işler yaratmaya, turizm alanında hizmet kalitesini artırmaya, antik kentlere ve turistik yerlere geziler düzenlemeye vurgu yaptı. Kısa süre önce Özbekistan'ın, yurtdışındaki farkındalığını artıracak ve kriz sonrası dönemde turist akışını artıracak dijital turizmin geliştirmeye başlanacağı, böylelikle pandemi sırasında yaşanan kayıpların nasıl telafi edeceğini açıkladı. "Hastalıkla savaşmak için tüm kaynaklara ve potansiyele sahibiz" “koronavirüse karşı yeni bir strateji geliştirme ihtiyacımız var” dedi.

Bu doğrultuda, Özbekistan Cumhuriyeti Devlet Komitesi, "Ulusal Halkla İlişkiler Merkezi" Devlet Üniter Teşebbüsü ile turizmin geliştirilmesi için hem "Turistler için" çeşitli bölümleri içeren bir web sitesinin geliştirilmesi için çalışma başlatıldı.

Cumhurbaşkanı Şavkat Mirziyoyev, 14 Temmuz'da video konferans formatında düzenlenen toplantıda; ülkedeki epidemiyolojik durum hakkında konuşmasında; “Bugün tüm dünya bu görünmez düşmanla savaşıyor. Her ülke, her millet, nüfusu korumak için önlemler alıyor. Her şeyden önce, bu tehdide katı disiplin uygulanarak karşılanmaktadır. İnsanlar yüksek tetikte olmalı çünkü bugün biz de bu sorunla karşı karşıyayız ”dedi. Cumhuriyet Özel Komisyonu'nun durumu düzenli olarak analiz ettiğini ve enfeksiyonun yayılmasını önlemek için her türlü önlemin aldığını bildirdi.“Bu hastalıkla savaşmak için tüm rezerv ve potansiyele sahibiz. En önemlisi, kendini adamış ve cesur sağlık çalışanlarımız işlerinde kararlıdırlar. Ayrıca pandemi sırasında yaşamayı ve çalışmayı da öğrenmeliyiz çünkü hayat durmuyor. Güçlü bir tıp kültürü ve disiplini olan ülke daha küçük kayıplar yaşadığından, mevcut durum, sabırlı ve kayıtsız bir disiplinle akıllıca davranmamızı gerektiriyor. Kesinlikle, son dört ayda çok şey öğrendik ve belli deneyimler kazandık ” diye konuşmasına devam etti.

1 Temmuz 2020'den 1 Temmuz 2023'e kadar, yerleşik olmayan (özel) müzeler, sanat galerileri ve sanat merkezleri, kar vergisi, emlak ve arazi vergileri ile sabit tutara göre % 50 oranında azaltılması, Buhara, Navoi ve Surkhandarya bölgelerinde kayıtlı tur operatörleri haricinde, bu bölgelerde servis için motorun 2,4 litreden az olmamak üzere motor kapasitesine sahip araçları ithal ederken, mevcut oranın% 50'sini ödemek mümkün olacak. Bazı gümrük vergisi, ithalat tarihinden itibaren 3 yıl süreyle kalan kısmı. Pandemi koşullarında yerli ve yabancı turistlere yaptıkları seyahatlerde sıhhi ve hijyenik güvenliği sağlamak, yabancı turist akışını arttırmak ve pandemilerden Cumhuriyet güvenliğini artırmak amacıyla, “Özbekistan. Güvenli seyahat GARANTİLİ ”- sıhhi ve epidemiyolojik bir güvenlik sistemi devreye alındı.

Türk Konseyi Turizmden Sorumlu Bakanlar 5. Toplantısı 23 Haziran 2020 tarihinde Türkiye’nin ev sahipliğinde video konferans yöntemiyle düzenlendi. Turizm Bakanlarının katıldığı toplantıda önemli kararlar alındı.Toplantıda üye ve gözlemci ülkeler, pandemiye karşı mücadelede turizm alanında alınan temizlik ve güvenlik önlemlerine ilişkin işbirliği yapmaya, teknoloji ve dijitalleşemeye öncelik vererek turizm sektörüne katkıda bulunmaya, Türk Konseyi tarafından geliştirilen Modern İpekyolu Ortak Tur Projesinin genişletilerek tanıtımının yapılarak Özbekistan’ın bu projeye dahil edilmesine, ayrıca taraflar arasında koordinasyon ve işbirliğinin arttırılması amacıyla bir koordinasyon komitesi kurulmasına karar verdi. Üye ve gözlemci ülkeler arasında geleneksel Türk festivalleri düzenlenmesi, turizm temalı ortak bir televizyon kanalı kurulması, Türk dünyasındaki turistik yerlere ilişkin dijital bir haritanın geliştirilmesi ve Türk Dünyasındaki kutsal mekanları içeren bir tur paketi hazırlanması gibi konular da toplantıda gündeme geldi. Ayrıca, İpek Yolu Turizm Başkentleri isimli yeni projenin hayata geçirilmesine karar verilen toplantıda, 2021 yılından itibaren her yıl üye devletlerden bir şehrin Türk Dünyası Turizm Başkenti olarak belirlenmesi ve seçilen şehirde turizm potansiyelinin değerlendirilmesi amacıyla çeşitli etkinlikler gerçekleştirilmesi karara bağlandı. Türk Konseyi Sekretaryasının diğer tüm alanlarda olduğu gibi turizm alanında da üye ve gözlemci ülkeler arasındaki işbirliği çabalarını desteklemeyi sürüleceği ifade edildi. Türk Konseyi Turizm Bakanları’nın bir sonraki toplantısı 2021 yılında Özbekistan’da yapılacak.

Özbekistan Devlet İstatistik Komitesinden yapılan açıklamada,  uygulana karantina ve pandemiye karşı, 2020 yılın ilk yarısında ülkeye 1 milyon 216 bin turistin geldiği bildirildi.

Ocak-Haziran aylarında gelen turist sayısı % 60 azalarak 1 milyon 216 bin oldu.

Açıklamada, ülkeye gelen turistlerin 1 milyon 161 bininin Bağımsız Devletler Topluluğu ülkelerinden, kalan 55 bin turistin ise diğer ülkelerden geldiği ifade edildi.

Açıklamada, ülkeye en çok turist gönderen 10 ülke arasında Kazakistan, Tacikistan, Kırgızistan, Rusya, Türkmenistan, Türkiye, Güney Kore, Çin, Hindistan ve Azerbaycan’ın yer aldığı vurgulandı. Bu dönemde Türkiye’den 13,6 bin kişinin Özbekistan’a geldiği aktarıldı.

Karantina döneminde, küçük işletmelere 332,8 milyar Sum vergi muafiyeti sağlandı...

Asya Altyapı Yatırım Bankası Özbekistan’a 165,5 milyon dolarlık krediyi onayladı...

Özbekistan’ın ana ihracat ürünü olan altın sekiz yılın en yüksek seviyesine çıktı.

16 Ağustos'ta son ihtiyaçlara uygun olarak sahil beldesi haline gelen Navoi bölgesinin Kyzyltepa (Kızıltepe) bölgesinde yer alan turistik sahil bölgesi “İpek Yolu Aile Tatil Köyü” resmi açılış töreni gerçekleştirildi. Bu eko-turizm sitesi ayrıca plaj, havuz, aqua-park, mini Disneyland, 50 kişilik otel, rekreasyon (piknik ve eğlence alanı)  alanı, restoran, yaz terası, Spa, doğada orman evi, tıbbi alan, spor salonu, spor gibi çeşitli ek hizmetleri de içermektedir. ev, otopark ve özel su ulaşımı ve bunların yanı sıra açık havada ziyaretçiler için çeşitli konserler ve gösteri programları düzenlenecek. 

Koronavirüs salgını nedeniyle uluslararası uçuşların aksaması, Özbekistan da dahil olmak üzere dünya genelinde turizm sektörünü etkiledi. 1.500'den fazla tur operatörü ve 1.200 otel kapatıldı. Bu durum, sektörle ilgili ticaret, el sanatları, ulaştırma, ikram ve diğer hizmetler sektörlerinde binlerce kişinin istihdamını ve gelirini olumsuz etkiledi.

Bu nedenle, Özbekistan devleti bu sektörü desteklemek ve turistik yerlerin faaliyetlerini kademeli olarak eski haline getirmek için önlemler alınmaya devam ediyor. 

Cumhuriyet Özel Komisyonu'nun 12 Ağustos tarihli 15 Ağustos tarihli kararı gereğince araçların, iç hatların ve demiryolu trafiğinin hareketine izin verildi. Sanatoryumlar, pansiyonlar, çocuk kampları, oteller, misafir evleri, plajlar, pansiyonlar ve diğer dinlenme tesisleri restore edilecek. Ülkede turizmin daha da gelişmesi için koşullar yaratılıyor.

Cumhurbaşkanı Şavkat Mirziyoyev, iç turizmin hareketlenerek canlı tutulması için, Özbekistan'ın tüm bölgelerinden yurttaşlarımızın dinlenmek için Bostanlyk gibi yerlere gelmeleri ve burada uygulanan projelerin diğer bölgelere örnek olması gerektiğini dile getirdi. İç turizmi canlandırmak için şunları söyledi: Verilere göre her yıl yurttaşlarımız yurt dışı tatillere yaklaşık 1,2 milyar dolar harcıyor. Bunun ana nedenlerinden biri, Özbekistan'da tüm gereksinimleri karşılayan az sayıdaki modern turizm kompleksidir.” Önümüzdeki yıllarda Bostanlyk ilçesinde devreye alınacak bir dizi proje ile iyileştirilmesi için önerilerde bulundu.

Bu amaçla son yıllarda girişimciler pahasına Bostanlyk ilçesi de dahil olmak üzere ülkenin tüm bölgelerinde büyük ölçekli projeler uygulanmaktadır. Özellikle dünyanın dört bir yanındaki turistlerin ilgisini çeken Chimgan'da yer alan dağ talil köyü Amirsoy kompleksi inşa edilerek bir buçuk yıl gibi kısa bir sürede hizmete açıldı. Bu, bölgede büyük ve çekici projeleri hayata geçirmenin mümkün olabileceği kanıtladı.

Bostanlyk ilçesinde, özellikle Çarvak rezervuarı çevresindeki köylerde yeni rekreasyon alanları inşa edilecek. Burada yaşayan nüfusa istihdam sağlanması da hedefleniyor.

Bostanlyk ilçesinde boş ve verimsiz kullanılan tesislerin satışına dayalı turizm ve hizmet altyapısının geliştirilmesi çalışmaları devam etmektedir. Özellikle yaklaşık 80 devlet tesisinin özelleştirilmesi planlanıyor. Bu, turizme devlet katılımını azaltacak ve özel girişimciliği geliştirecektir. 15.000'e kadar yeni iş yaratılacak. Artan rekabet nedeniyle uygun fiyatlar oluşuyor.

Özellikle Bostanlyk ilçesinde vergiye tabi kalemlerin muhasebesini kolaylaştırmak için mobil uygulama "orom.uz" ve tek bir elektronik platform geliştirilmiştir. Bu platform aracılığıyla 3.700'den fazla kiracı kayıt altına alınmıştır. Ek olarak, ek üsler oluşturuldu ve 16.000'den fazla nesne kaydedildi. Sonuç olarak vergi gelirleri geçen yılın aynı dönemine göre neredeyse 3 kat arttı.

Bostanlyk ilçesinde karayolu altyapısının geliştirilmesi ve onarımı için bir dizi çalışma yürütülüyor. Özellikle otoyollar onarıldı, yeraltı sularının tahliyesi için drenaj boruları döşendi ve 10 kilometreden fazla kaldırım inşa edildi.

Bostanlyk ilçesindeki içme suyu ve kanalizasyon şebekelerinin iyileştirilmesi için çalışmalar da devam ediyor. Yıl başından itibaren 7,6 kilometre içme suyu boru hatları, pompalar ve su kuleleri inşa edildi. Önümüzdeki iki yıl içinde 36 kilometre içme ve 3,5 kilometre kanalizasyon boru hattı, yaklaşık 10 su ve kanalizasyon tesisi inşa edilmesi planlanıyor.

Bölgedeki elektrik arzının iyileştirilmesine özel önem verildi. Başkan, turistik tesislerin enerji ihtiyacının büyük bir kısmını sağlamak için mevcut elektrik şebekelerinin onarımı ile birlikte mevcut su, rüzgar ve güneş enerjisi kaynaklarını inşa etme talimatı verdi.

Bölgeyi tam teşekküllü bir turizm bölgesi olarak geliştirmek ve planlanan projeleri başarıyla uygulamak için, devlet başkanı, Başbakan Yardımcısı - Özbekistan Cumhuriyeti Turizmi Geliştirme Devlet Komitesi Başkanı Bostanlyk bölgesini yeni bir deneyim olarak atamayı önerdi.  Son iki yılda turistik atraksiyonların ve hizmetlerin sayısının artması sonucunda bölgenin turizm potansiyelini ikiye katlama görevini üstlendi.

10 Temmuz 2020'den itibaren getirilen karantina kısıtlamalarına ülkede yaşayan tüm vatandaşlara titiz ve disiplinli bağlılıkları devam ediyor. Böylece, koronavirüs enfeksiyonunun yayılmasıyla ilişkili durumu stabilize etmeyi mümkün kıldı.

15 Ağustos'tan bu yana, ekonomik ve sosyal alanların sürdürülebilir işleyişini sağlamak ve nüfusun yaşam koşullarını iyileştirmek için karantina kısıtlamaları gevşetildi.

Geliştirme Devlet Komitesi Başkan Yardımcısı Ulugbek Azamov yaptı. “Bugün ülkemiz, turizm sektörünü pandemik şartlara adapte ederek geliştirmek için acil önlemler alıyor. Bu kapsamda 15 Ağustos trafiğinden itibaren 12 Ağustos tarihli Cumhuriyet Özel Komisyonu kararı gereğince sanatoryumlarda, pansiyonlarda, çocuk kamplarında, otellerde, misafirhanelerde, plajlarda, pansiyonlarda ve diğer tatil köylerinde yerel hava ve demiryolu trafiğine izin verilecek. Faaliyetlerin yeniden başlaması, turizm için çok çeşitli fırsatların kapısını açar. Kısa sürede devreye alınacak proje, Özbekistan Cumhurbaşkanı'nın Mart 2019'da bölgeye yaptığı ziyarette onaylandı ve iki aşamalı olarak hayata geçirilecek”. dedi. 

Özbekistan Turizmi Geliştirme Devlet Komitesi bünyesindeki Turizm Geliştirme Enstitüsü ve Dünya Tur Rehberleri Federasyonu (WFTGA) ve Ukrayna Ulusal Biyo-Kaynaklar ve Doğa Yönetimi Üniversitesi, Uluslararası bir çevrimiçi maraton "Guide 2020: New Opportunities and Prospects" başlatarak, büyük ölçekli çevrimiçi etkinliğin  ana amacı; turizm alanındaki mevcut bilgi teknolojisi ve teknik araçları kullanarak profesyonel becerilerini geliştirmek için dünyanın dört bir yanından turizm alanındaki meslektaşları bir araya getirmektir. Pandemi sonrası dönemde yeni mesleki gereksinimler; rehber faaliyetlerinde BP ve dijital pazarlama, rehberlerin desteklenmesi ve yeniden entegrasyonu, rehberlerin ve diğerlerinin eğitimi. Maraton; dünyanın dört bir yanındaki seyahat acenteleri ve eğitim kurumları ile temas kurmaya, mesleki ilişkilerini güçlendirmeye ve katılımcılar arasında hızlı ve güvenilir bilgi alışverişine yardımcı olmak. 

Devlet Turizm Komitesi bünyesindeki Turizm Geliştirme Enstitüsü ve Dünya Turist Rehber Dernekleri Federasyonu (WFTGA) çevrimiçi bir “Dostluk Köprüsü” maratonu düzenliyor. Kılavuz 2020: Yeni Fırsatlar ve Beklentiler ”. Maraton 20-25 Ağustos 2020 tarihleri ​​arasında yapılacaktır.

25 ülkeden 1000'den fazla kişi katılacak. Bu etkinlik, COVID-19 salgınının neden olduğu bu kadar zor bir dönemde rehberleri desteklemek için düzenleniyor.

Alınan  karalar doğrultusunda; Bazı vergilere muafiyet, indirim ve erteleme sağlandı. Özbekistan Merkez Bankası’nca alınan kararlar ile ticari bankaların kredi yapılandırması kolaylaştırıldı.

Özbekistan'da, salgın durumunun kötüleşmesi nedeniyle 1 Ağustos'a kadar yürürlükte olan sıkılaştırılmış karantina tedbirleri, 15 Ağustos'a uzatıldı.

31 Mayıs da alınan karalar a göre; karantina döneminde süresi dolan tıbbi ve eczacılık çalışanlarının yeterlilik sertifikalarının geçerliliği 1 Ekim 2020 tarihine kadar uzatıldı.

Pandemiye karşı savaş açan! Özbekistan, alternatif projeler üretiyor, ekonomiyi istikrara kavuşturmak için alınan tutarlı  karalar olumlu sonuçlar veriyor.

Cumhurbaşkanı Sn Şavkat Mirziyoev istikrarlı ve isabetli kararları doğrultusunda yapılan uygulamalar, Özbekistan'da turizmin daha da gelişmesine izin verecek. Yerli ve yabancı turist akışını artıracak, yerel nüfusa ek işler sağlayacak ve böylece refahlarını artıracaktır.

KAYNAKLAR

https://www.uzembassy.org.tr/

http://taskent.be.mfa.gov.tr

http://uzbek-travel.com

https://uzbektourism.uz/ 

https://kun.uz/

https://dunyo.info/

https://www.wikiwand.com/

https://www.trtavaz.com.tr/

 ___________________________________________________________

* Süleyman MERDANOĞLU (merdanogluslm@gmail.com)
Özbekistan Uluslararası Altın Miras Vakfı Ankara Bölümü Başkanı

NOT: www.altinmiras.com adres gösterilerek alıntı yapılabilir.

 

  
372 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Saat
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar7.77417.8053
Euro9.45599.4938