Hava Durumu
SEMERKANT VİLAYETİNİN EN BÜYÜK CAMİSİ URGUT'TA İNŞA EDİLDİ

Önümüzdeki günlerde ülkedeki cami sayısı birer birer artacak. Semerkant bölgesinin Urgut ilçesinde bulunan büyük ve güzel cami şu anda tamamlama çalışmaları yapılıyor. Kun.uz muhabiri camiyi ziyaret ederek orada yapılan çalışmalarla tanıştı.

Urgut ilçesi imam-khatib yardımcısı Hüsniddin İbragimov'a göre cami 55x45 metre boyutlarında inşa edilmiş ve evin her iki yanında 18x45 metre balkonlar bulunmaktadır. Caminin ortasındaki kubbe 36 metre yüksekliğinde ve caminin eteklerindeki dört minarenin yüksekliği 40 metreden fazladır.

Cami bir seferde 10.000 kişiye kadar hizmet verebilmektedir. Caminin avlusunda, ibadet edenler için tüm şartlara sahip modern bir abdest odası ve personel için iki katlı bir idari bina bulunmaktadır. Alan peyzajlı olup süs ağaçları ve çiçeklerle dikilmiştir.

“Bu cami, Urgut halkına harika bir hediye oldu. Günümüzde caminin son dekorasyonu yapılmaktadır. Müslüman Heyeti ve Dinî Komite ile istişare halinde, onların izni ile caminin açılış törenini yapacağız. Camiye henüz isim verilmedi. Ona danışılacak ve ismi verilecek ”dedi Husniddin Ibragimov.Urgut'ta inşa edilen cami, Semerkant vilayetinin en büyüğü olacak.

https://kun.uz/03799  22 08.2020

  
82 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Saat
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar7.77417.8053
Euro9.45599.4938