Hava Durumu
TAŞKENT'İN ALMAZAR İLÇESİNDE ÖZBEK-TÜRK TEKNOPARKI KURULACAK

Türkiye'nin en büyük gazetelerinden Sabah, inovasyon alanında Özbek-Türkiye işbirliğinde yeni bir aşama hakkında bir makale yayınladı.

Yenilikçi Kalkınma Bakanlığı'na göre, "Özbekistan'da bir teknoparkta yatırım" başlıklı makale, çeşitli alanlardaki büyük bir teknolojik projenin - Almazar Teknopark - finansmanına atıfta bulunuyor.

Özbekistan Türk hükümeti tarafından başlatılan teknopark projesine pratik adımlar atıldı. Bu yöndeki ilk adım, Taşkent'teki Almazar Teknopark olacaktır.

Türkiye, son yıllarda çeşitli alanlarda başlattığı ulusal teknolojik süreçleri ihraç etme düzeyine ulaşmış, bilimsel başarılarını Türkçe konuşan ülkelerle paylaşmaktadır. Türk Konseyi ve Türk dili konuşan ülkelerin ortak çabaları meyvelerini vermeye başladıkça, ortak üretim ve araştırma alanında özellikle bir pandemi bağlamında işbirliğinin geliştirilmesi netlik kazanmaya başladı.

Taşkent'in Almazar semtinde inşa edilecek teknopark türünün ilk örneğidir. Artık geçen yıl mutabakatın imzalanmasıyla birlikte ilk adım olan ortak teknopark projesinin detayları netleşti. Özbekistan Cumhuriyeti Yenilikçi Kalkınma Bakanlığı'nın önerisiyle inşa edilecek teknopark, dünyanın dört bir yanından Türk yüksek teknolojili kamu ve özel şirketlere ev sahipliği yapacak. Arazi tahsisine ek olarak Özbekistan, projenin altyapısının yanı sıra ülkenin araştırma şirketlerini de devralacak. Projeye Türk katılımcı İstanbul Teknopark olacaktır.

Türk Dünyası Dayanışma Derneği başkan yardımcısı ve yatırımların "mimarlarından" Mustafa Jankat Aytek, her iki tarafın da yüzde 50 hisseye sahip olacağını söyledi. Aytek, bölgedeki diğer ülkelerle de işbirliği için çalıştıklarını söyledi.

Özbekistan Yenilikçi Kalkınma Bakan Yardımcısı Oybek Norinbaev başkanlığındaki heyetin 2019 yılında İstanbul Teknopark'ı ziyaret ettiğini kaydeden Mustafa Jankat Aytek, “Ziyaret sırasında Özbek heyeti ve İstanbul Teknopark Genel Müdürü Bilal Topçı "Ülkede ortak bir teknoloji parkı kurulması da dahil olmak üzere bir mutabakat anlaşması imzalandı."

Mustafa Jankat Aytek, teknoparkın tıbbi aşı ve ilaç üretimine, insansız hava araçlarına, iletişim alanında yeni teknolojilerin geliştirilmesine, tarım ve gıda araştırmalarına yönelik büyük ölçekli yatırımları içereceğini söyledi.

Aytek, “Bu projelerin temel avantajı, dünyanın dört bir yanındaki Türk dili konuşan ülkelerden bilim adamlarının bilgilerinin anavatanlarına dönecek olmasıdır. Daha önce bu konudaki yeteneklerini ortaya koyamayan Türkçe bilen akademisyenler, yatırım akışı nedeniyle kendi alanlarında çalışmayı düşündüklerini söylüyorlar ”dedi.

https://dunyo.info/   12.08.2020

  
233 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Saat
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar7.77417.8053
Euro9.45599.4938