Hava Durumu
TAŞKENT SINIRLARININ DEĞİŞTİRİLMESİ PROJESİNİN REVİZE EDİLMESİ PLANLANIYOR

Taşkent ve Taşkent bölgesinin topraklarının değiştirilmesi projesinin revize edilmesi planlanıyor. Uchtepa ve Sergeli semtlerinin yanı sıra Ulugbek köyü sakinleri de bu planlardan memnuniyetsizliklerini dile getirdi.

Özbek hükümeti ve başkentin hokimiyat kaynakları Gazeta.uz'a verdiği demeçte, Taşkent ve Taşkent bölgesinin komşu ilçelerinin toprak yapısını değiştirme projesinin revize edileceğini söyledi.

Daha önce, cumhurbaşkanlığı basın servisi , nüfusun rahatlığı için, Taşkent bölgesinin yetki alanına giren 1.010 hektar sermaye arazisinin ve 8371 hektarlık bölgesel arazinin Taşkent'e aktarılmasının planlandığını bildirdi .

Kısa süre önce İnşaat Bakanı Batyr Zakirov tarafından sunulan proje, Sergeli ve Uchtepa bölgelerinin topraklarının bir kısmının Taşkent bölgesinin Zangiata ve Kibray bölgelerine ve başkentin Mirzo-Ulugbek ilçesine bağlı Ulugbek köyüne taşınmasını önerdi.

Değişikliklerden etkilenebilecek Taşkent'teki mekhala sakinleri bu öneriye karşı çıktılar. Gazeta.uz sakinleri tarafından imzalanmış dilekçe yazmış Taşkent ve Ulugbek köye . Uchtepa ve Sergeli semtlerinde mahalle sakinleri, yetkililerden açıklama almak için sokakta toplandı.

Sakinlerle bir toplantıda Uchtepa semtinin khokimi Farhod Abdullaev, şehrin sınırlarını değiştirme teklifinin hala bir proje olduğunu söyledi ve bu konuyu Taşkent Jakhongir Khokim'i Yakhongir Artykhodjaev ile görüşme sözü verdi.

11 Ağustos'ta başkentin belediye başkanıyla bir toplantıya katılan "Urikzar" makhalla başkanı, bölge sakinlerine bir video mesajında ​​"bölgenin tek bir metresinin Zangiata bölgesine geçmeyeceğini" söyledi. Gazeta.uz muhabiriyle yaptığı görüşmede bunu doğruladı ve projenin ertelendiğini söyledi.

Gazeta.uz'un başkentin yönetimindeki ve hükümetteki kaynakları projenin revize edileceğini doğruladı, ancak bunun ne zaman olacağı ve değişikliklerin ne olacağı hala bilinmiyor.

İnşaat Bakanlığı, değişiklik taslağının Taşkent khokimiyat tarafından hazırlandığını söyledi. Şehir yönetiminden resmi bir yorum almak mümkün olmadı.

Sınır nasıl değiştirilir

7 Ağustos'ta Senato , "Özbekistan Cumhuriyeti'nin idari-bölgesel yapısı hakkında" yasayı onayladı . Cumhurbaşkanının imzalaması gereken bu belgeye göre (Gazeta.uz bir nüshası vardır), bölgesel bağlı şehirlerin, Taşkent'in ilçelerinin ve bölgelerin ilçelerinin sınırlarındaki değişiklikler, Bakanlar Kurulu'nun önerisi üzerine hokimlerden gelen dilekçeler temelinde Oliy Meclis tarafından yapılır.

İlgili bölgenin veya Taşkent'in khokimi, aşağıdaki belgeleri Bakanlar Kurulu'na sunar:

  • şehrin, Taşkent ilçesinin veya bölgenin sınırlarının değiştirilmesi ihtiyacını ve uygunluğunu haklı gösteren bir dilekçe;
  • Kengaş'ın bölge veya Taşkent'teki milletvekillerinin şehrin, başkentin ilçesinin veya bölgenin sınırlarının değiştirilmesi konusunu dikkate alma kararı;
  • khokim tarafından oluşturulan komisyonun sonucu;
  • Şehrin, Taşkent ilçesi veya bölgenin sınırlarının ve sınırları değişen idari-bölgesel birimlerin sınırlarının, şehir sınırı, Taşkent ilçesi veya bölgenin bölgesi çizgisinin bir açıklaması ile kartografik taslağı;
  • Şehrin, Taşkent bölgesinin veya bölgenin sınırlarındaki değişiklikler ve maliyetler için finansman kaynakları ile ilgili hesaplamalar.

Belgeye göre Bakanlar Kurulu hokim'in dilekçesini bir ay içinde değerlendirmeli ve onaylamalı veya reddetmelidir. Onaylanması halinde, hükümet belgelerle birlikte 10 gün içinde parlamentoya şehrin, Taşkent ilçesi veya bölgenin sınırlarının değiştirilmesi için bir teklif ve Yasama Meclisi ve Senato karar taslaklarını sunar.

https://www.gazeta.uz/  13.08.2020

 

 

 

 

  
127 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Saat
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar7.77417.8053
Euro9.45599.4938