Hava Durumu
ÖZBEKİSTAN VE TÜRKİYE NAKLİYE ANLAŞMALARINI ONAYLADI

TAŞKENT, 13 Temmuz. / “Dunyo” AA /. Dunyo, Özbekistan ile Türkiye arasında yolcuların ve eşyaların karayolu ile uluslararası taşınmasına ilişkin hükümetler arası anlaşmanın bu yıl 9 Temmuz'da yürürlüğe girdiğini bildirdi.

Dışişleri Bakanlığı'nın web sitesine göre, Özbekistan ve Türkiye, 8 Ağustos 2020'de yürürlüğe girecek olan Uluslararası Karışık Kargo Taşımacılığı Hükümeti Anlaşmasının yürürlüğe girmesine ilişkin onay sürecini tamamladılar.

Bu uluslararası anlaşmalar, 25 Ekim 2017 tarihinde Özbekistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı'nın Türkiye Cumhuriyeti'ne ziyareti sırasında imzalanmıştır.

Hükümetler Arası Yolcuların ve Malların Karayolu ile Taşınması ile ilgili Hükümetler Arası Anlaşma hükümleri, iki Devletin yanı sıra üçüncü ülkelerden ve üçüncü ülkelerden malların taşınmasına ilişkin usul ve koşulları belirlemektedir.

Belge, yol ücretleri ödenmeksizin uluslararası mal taşımacılığı için karşılıklı olarak mutabık kalınan miktarlarda yıllık eşit izin alışverişini sağlamaktadır.

Anlaşma, uluslararası karayolu taşımacılığı için elverişli koşullar yaratmayı, iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin daha da geliştirilmesini karayoluyla karşılıklı mal taşımacılığı hacmini artırarak amaçlamaktadır.

Hükümetler Arası Uluslararası Karışık Taşımacılık Anlaşması, Özbekistan ile Türkiye arasında ve kısmen demiryolu, su ve kara yoluyla, kendi bölgelerinden transit olarak malların taşınması için geçerlidir.

Bu Anlaşmanın temel önceliği, malların tüm taşıma yolu boyunca tek bir taşıma belgesi (izin) altında teslim edilmesidir, ancak bu taşımacılığa çeşitli taşıma modları dahil edilmiştir.

Anlaşma uyarınca karma kargo taşımacılığının yasal düzenlemesi, iki ülke arasında karşılıklı mal arzının sürekliliğini sağlamaktadır.

Bu belgelerin tam metnini www.lex.uz adresinde bulabilirsiniz.

  
256 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Saat
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar7.52927.5593
Euro8.92328.9590