Hava Durumu
ÖZBEKİSTAN-TÜRKİYE: PARLAMENTOLAR ARASI İŞBİRLİĞİ GENİŞLEYECEK

TASHKENT, 6 Temmuz. / «Dünya» AA /. Özbekistan Cumhuriyeti Oliy Meclis Meclis Başkan Yardımcısı, Özbek-Türk Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Akmal Saidov ve Türkiye Büyük Millet Meclisi Üyesi, Türkiye-Özbekistan Dostluk Grubu Başkanı Osman Mesten İlk çevrimiçi toplantı iki ülke arasında yapıldı. Yasama Odası'nın web sitesine göre, etkinliğe Özbekistan ve Türkiye'nin diplomatik misyon başkanları da katıldı.

Toplantıda, devlet başkanlarının başkanlığında Stratejik Ortaklık Yüksek Konseyi, dışişleri bakanları düzeyinde ortak bir Stratejik Planlama Grubu ve parlamentolar arası işbirliği grupları kurularak ilişkilerin stratejik ortaklık düzeyine ulaştığı kaydedildi.

Çevrimiçi toplantıda, koronavirüsün dünyaya yayılmasıyla ilgili durum hakkında endişeler dile getirildi. Taraflar, bu küresel tehditle mücadele etmek için Özbekistan ve Türkiye'de alınan önlemler hakkında bilgi alışverişinde bulundular. İstanbul ve Ankara'da kurulan özel merkezler geçici olarak Türkiye'de kalan Özbek vatandaşları ile Türk hükümetinin işçi göçü temsilcileri ile sürekli temas halindedir.  Parlamenterlerin koronavirüsle mücadelede pandeminin olumsuz etkilerini önlemedeki rolü vurgulanmıştır.

İki ülke arasındaki ikili işbirliğinin sonuçları, parlamentolar arası diyalogun geliştirilmesi, uluslararası örgütlerde tarafların karşılıklı desteği, faydalı ticaretin, ekonomik, politik, yasal, kültürel ve insani ilişkilerin kurulması ve güçlendirilmesi özellikle dikkat çekicidir. geçti.

Taraflar, çok çeşitli ortak çıkarlar konusunda parlamentolar arası işbirliğine devam etmeye hazır olduklarını ifade ettiler.

Görüşmelerde taraflar, ikili işbirliğinin genişletilmesinde parlamentolar arası bağların daha da derinleştirilmesinin önemini vurguladılar. Çünkü parlamentolar arası ilişkiler, tüm alanlarda ikili işbirliğini daha da genişletmek için uluslararası anlaşmaların hızla onaylanmasında önemli bir rol oynamaktadır.

Çevrimiçi görüşmeler sonrasında Özbekistan ile Türkiye arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesi ve parlamentolar arası pratik işbirliğinin sürdürülmesi kararlaştırıldı.

 

https://dunyo.info/  06.07.2020

  
332 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Saat
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar8.02288.0550
Euro9.48579.5238