Hava Durumu
ÖZBEKİSTAN HEYETİ AVRASYA GRUBU'NUN 32. GENEL KURUL TOPLANTISINA KATILDI

TAŞKENT, 19 Haziran. IA "DUNYO". 19 Haziran 2020 tarihinde, Avrasya Kara Savcılığı ve Terörizmin Finansmanı Bakanlığı (EAG) kapsamında Ekonomik Suçlarla Mücadele Dairesi ve Terörizmin Finansmanı Bakanlığı (EAG) temsilcilerinden oluşan Özbekistan Cumhuriyeti heyeti, formatta düzenlenen Avrasya Grubu'nun 32. Genel Kurul toplantısında yer aldı. IA Dunyo muhabiri video konferanslar, Başsavcı basın servisi ile ilgili olarak rapor verdi.

Etkinliğe, EAG üye ülkelerinin (Beyaz Rusya, Hindistan, Kazakistan, Çin, Kırgızistan, Rusya, Tacikistan, Türkmenistan ve Özbekistan) heyetleri ve Kara Para Aklama ile ilgili Mali Eylem Görev Gücü Sekreterliği (FATF) temsilcileri katıldı.

Toplantıya EAG Başkanı Yuri Chikhanchin (Rusya Federasyonu) başkanlık etti. FATF Başkanı Xiaming Liu (Çin) toplantıya hoş bir konuşma yaptı.

Gündeme göre heyetler kara para aklama ve Avrasya bölgesindeki terörizmin finansmanı (AML / CFT) ile ilgili güncel konuları ve ulusal AML / CFT sistemlerini güçlendirmek için uluslararası işbirliğini güçlendirmek için alınan tedbirleri tartıştılar.

Genel Kurul, Avrasya bölgesindeki kara para aklama ve terörist finansmanı (ML / FT) risklerini değerlendirmek için metodolojiyi ve bu amaçla bilgi toplama yöntemlerini onaylamıştır.

Onaylanan belgelere dayanarak, Üye Devletlerin temsilcilerinden oluşan proje ekibi ve EAG Sekreterliği doğrudan bilgi toplamaya ve analiz etmeye başlayacaktır.

COVID-19 salgını ile ilgili olarak dünya çapında benzeri görülmemiş kısıtlayıcı önlemler ışığında, toplantı katılımcıları kara para aklama ve terörizmin finansmanı ile ilgili yeni riskleri ve tehditleri belirlemek ve azaltmak için EAG üye ülkelerinde alınan önlemler konusunda deneyim alışverişinde bulunmuşlardır.

Toplantıda heyetler Federal Almanya Cumhuriyeti'ne EAG'de gözlemci statüsü vermeye karar verdiler.

Tartışmalar sonucunda 2019 için EAG faaliyet raporu, 2021 için EAG Bütçesi onaylandı ve EAG çalışma gruplarının ve EAG Sekreterliği'nin çalışmalarını düzenleyen mevcut EAG belgelerinde yapılan değişiklikler onaylandı.

Özbekistan Cumhuriyeti delegasyonunun bu tür uluslararası etkinliklerin çalışmalarına katılımı, bu alandaki ulusal sistemin kapasitesini artırmanın yanı sıra uluslararası ve bölgesel düzeylerde işbirliğini güçlendirmeye hizmet etmektedir.

https://dunyo.info/  19.06.2020

  
187 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Saat
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar7.52927.5593
Euro8.92328.9590