Hava Durumu
KORONAVİRÜSÜ OLAN HASTA 11 MART'TA TAŞKENT'TEN PARİS'E GELDİ

Özbekistan'da koronavirüs teşhisi konan ilk kadın 11 Mart'ta Paris-Taşkent'e uçtu.

Kaynağına göre,  kendisine eşlik eden 48 yolcu ve 9 mürettebat şu anda tıbbi gözetim altında. 24'ü transit yolcu, 4'ü Fransa'dan, biri İtalya'dan diğeri Brezilya'dan olmak üzere.

Hastanın 10 aile üyesi ve yolculuktan sonra onunla temasa geçenler özel kontrol altına alındı.

Flightradar24'e göre Uzbekistan Airways, 10 ve 13 Mart'ta Paris'ten Taşkent'e son iki uçuş yaptı (bu uçuşlar 11 Mart ve 14 Mart'ta Taşkent'e gelecek).

Özbekistan Hükümeti 13 Mart'tan beri Fransa, İspanya ve İngiltere'ye uçuşları askıya aldı.Özbeklerin geçici olarak Fransa, İspanya ve İngiltere'yi ziyaret etmemeleri tavsiye edilir.

Ayrıca, Çin, Kore Cumhuriyeti, İtalya, İran, Fransa ve İspanya vatandaşları ve bu ülkelerde daimi olarak yaşayan vatansız kişiler, sınır geçiş noktalarından Özbekistan'a girişini geçici olarak askıya aldı. 

27 Şubat 2020 tarihli Özbekistan Cumhuriyeti Baş Tıbbi Görevlisi'nin 1 Mart 2020 tarihli Kararına göre, koronavirüsün Özbekistan'a yayılmasını ve yayılmasını önleme prosedürünün onaylandığını hatırlatmak isteriz. İran, İtalya, Afganistan, Japonya'ya doğrudan veya diğer ülkeler üzerinden aynı anda gelen vatandaşlar 14 gün karantinaya alınabilir, Çin, Güney Kore, İran, İtalya, Afganistan, Japonya, Fransa, ABD, Almanya 14 günden daha kısa son ziyareti ardından geçmiş olması koşuluyla, Singapur, İspanya, Hong Kong, Macao, Tayvan, doğrudan veya vatandaşların halinde organize diğer ülkeler aracılığıyla, ev izolasyonu (karantina) alınan .

https://kun.uz/    15.02.2020

ÖZBEKİSTAN’DA OKULLAR, ÜNİVERSİTELER VE ANAOKULLARI KARANTİNAYA ALINACAK

Pazartesi gününden itibaren Covid-19 koronavirüsün yayılmasını önlemek için okullar, üniversiteler ve anaokulları kapatılacaktır.

16 Mart'tan itibaren Özbekistan'ın koronavirüs Covid-19'un yayılmasını önlemek için okul öncesi, orta ve yüksek eğitim kurumları kapatılacak. Bu, Pazar günü yapılan bir brifingde, Özbekistan'da koronavirüs ithalatını ve yayılmasını önlemek için bir tedbir programı hazırlanması konusunda Özel Cumhuriyet Komisyonuna başkanlık eden Başbakan Abdulla Aripov tarafından açıklandı.

Okullarda bahar haftası molalarının 21 Mart'ta başlaması gerekiyordu. Eğitim kurumlarındaki karantinaların üç hafta sürmesi beklenmektedir.

Hatırlama, bu sabah edildi bildirilen Fransa'dan Özbekistan’a dönen vatandaşın Covid-19 tespit edildiğini  söyledi.

https://www.gazeta.uz/   15.03 2020

  
723 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Saat
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar8.02288.0550
Euro9.48579.5238