Hava Durumu
ESKİ VE YENİ GELENLER BUHARA

Rusya'nın havayolu şirketi UTair dergisi, Mart ayında kutsal Buhara şehri hakkında açıklayıcı bir makale yayınladı.

 “Hiç kimse öforinin ne kadar uzun olduğunu bilmiyor. Şehir hep bitmişti. Ancak, arkeologlar kültürel bir yerleşim alanı boşalttıklarında, Uranüs'ün kazısı yaklaşık 20 metre derinliğindeydi. İnsan vücudu tarafından tahrip edilen eşyaların toplam maliyeti 2.500 metredir. Ancak bu tarihin sonu ya da tarihin bozulması değildir.

Son 25 yüzyılda Buhara beş okumayı ve bir cumhuriyet başkentini bölmüştür. Unga Marco Polo bir usta, Omar Khayyam bir meraklı ve Amir Temur bir şerif (Buhari Sharif), kutsal bir mabettir. Antik kent merkezinde birçok mimari anıt vardır ve Ucarning, UNESCO Dünya Mirası Listesine dahil edilmiştir. 2020 yılına kadar resmen İslam alimleri tartışma merkezi olarak bir tartışma kültürü benimseyecekler ”diyor yazar.  

Cunningham gazeteci turistlerin ve kocasının sıcaklık, nezaket, misafirperverliği ve misafirperverliğini vurgular. “O gerçek bir oryantal hayalet - bir kez kör, asla unutmaz. Yaz aylarında sıcak, kış soğuktur ve ilkbahar ve kış sıklıkla havaya çıkmak için kullanılır ”diye açıklıyor.

Makale kentleşmenin ayrıntılarını ayrıntılı olarak açıklamaktadır. Örneğin, Ark Kalesi, Dört Küçük, Ayın Yıldızı vb.

Shaharning, unu kültürel tarihe odaklanan bir "bilim maskesi" olarak adlandırıyor. Kilise Merkezi'nin kültürünü ve bilimini kabul eden 19. yüzyıldan kalma bir ortaçağ dünyası olan Ebu Ali ibn Sina, Firdavsi, Rudaki, Ulugbek ve Hayamlar'ın görüşleri bunu yaptıklarını kanıtlıyor. Efsanevi Khoja Nasreddin de Buhara'nın dini gücünü ikna etmeye çalışıyor. On altıncı yüzyılda, şehir ivme kazanan iki düzineden fazla medrese çekti. Schuningek ve medreseler de mimari bir tarife belirledi.  

Tabii ki, Buhara pişirme tekerlemelerinin yeterliliği UTair'in raporlarının ötesine geçmedi. Chauhanning, köfte, köfte, yengeç kekleri ve boş et yemekleri servis etme kültürünü açıklar.

Özbek ulusal mutfağı, un değirmenleri ve unlu mamullerin çalışmalarından esinlenen bir mutfak şaheseri olarak tanımlandı. Sağlıklı, un dostu tıp görünümü de içten bir eksantrik yemek ortaya çıkarır.

https://pv.uz/u  13.02.2020

  
109 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Saat
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.83746.8648
Euro7.68057.7113