Hava Durumu
TÜRKİYE, ULUSLARARASI ÖĞRENCİLER İÇİN CAZİBE MERKEZİ OLDU

Türkiye'de, üniversitelerde öğrenim gören yabancı uyruklu sayısı son 5 yılda 48 binden rekor artışla 178 bine ulaştı.

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığınca (YTB) yürütülen "Türkiye Bursları" ve Yükseköğretim Kurulunun (YÖK) uluslararası kapsamdaki "YÖK Bursları", "Hükümet Bursları", "Türkiye Diyanet Vakfı bursu" ya da kendi imkanlarıyla ülkeye gelen uluslararası öğrenciler için Türkiye'de 207 üniversitede 60 bine yakın programda öğrenim görme fırsatı sunuluyor.

Türkiye, 2023'e kadar ev sahipliği yaptığı uluslararası öğrenci sayısını 250 bine yükseltmeyi hedefliyor.

YÖK, YTB ve Türkiye Diyanet Vakfı yetkililerinden alınanbilgiye göre, Türkiye, Cumhuriyet öncesinde ve Cumhuriyet döneminde de birçok uluslararası öğrenciye burs vererek, onların ülkedeki nitelikli eğitimden faydalanmasını sağladı.

1960'larda burslar diğer devletlerle imzalanan ikili anlaşmalar çerçevesinde sağlanırken, 1992'de "Büyük Öğrenci Projesi" başlatıldı ve ilk kez uluslararası öğrencilere yönelik politikalar sistematik hale getirildi.

Türkiye Bursları'na 2019'da 146 bin 600 başvuru yapıldı

Uluslararası eğitim alanında 2000'li yılların başlarında büyük ivme yakalandı. 2010'da kuruluşunun ardından YTB'ye verilen görevler çerçevesinde, 2012 yılında Türkiye Bursları programı hayata geçirildi. Bunun sonucunda Türkiye tarafından verilen yükseköğrenim bursları, "Türkiye Bursları" adı altında yenilendi ve tekrar etkin kılındı.

2012'de hayata geçirilen Türkiye Bursları, ilk yılında 42 bin başvuru aldı ve bu doğrultuda geçmiş senelere oranla başvuru sayılarında ciddi artış görüldü. Türkiye Bursları programına 2019'da 146 bin 600 başvuru yapıldı.

Türkiye Bursları, finansal desteğin yanında uluslararası öğrencilerin üniversitelerde istedikleri programlara yerleştirilmesini de kapsıyor ve bu özelliğiyle dünyadaki diğer burs programlarından ayrılıyor. Böylece uluslararası öğrencilerin, üniversite eğitimlerinin yanında sosyal, kültürel ve akademik aktivitelerden faydalanmaları sağlanıyor.

Türkiye Bursları programıyla, farklı araştırma modülleri ve Türkçe dil eğitimiyle diğer ülkelerdeki akademisyenlere, araştırmacılara ve kamu personeline de destek veriyor.

Cep harçlığından konaklamaya kadar eğitim masrafları

YTB'nin koordinatörlüğünde yürütülen Türkiye Bursları'ndan yararlanmak için online başvurular, yarın başlayıp 20 Şubat'ta sona erecek.

Türkiye Bursları'na başvuru yapabilmek için not ortalamasının 70 ve üzeri olma şartı bulunuyor. Başvuruların şahsen "www.turkiyeburslari.gov.tr" üzerinden yapılması gerekiyor. Mülakat sonucu başarılı bulunan öğrenciler, kabul vizesi alarak Türkiye'ye geliyor ve eğitim masrafları karşılanıyor. Burslara başvurular ücretsiz yapılıyor.

Türkiye Bursları'nın kapsamı şöyle:

- Türkiye Bursları- Tam Zamanlı Program- Lisans Burs Programı: Üniversiteye ve bölüme yerleştirme, aylık 700 lira cep harçlığı, okul harç ücreti, 1 yıllık Türkçe dil dersleri, konaklama, sağlık sigortası ve bir kerelik uçak bileti.

- Lisansüstü Burs Programı- Üniversiteye ve bölüme yerleştirme, yüksek lisans için aylık 950 lira, doktora için 1400 lira cep harçlığı, okul harç ücreti, bir kerelik uçak bileti, sağlık sigortası, konaklama ve 1 yıllık Türkçe dil dersleri.

- Türkiye Bursları- Kısa Süreli Burs Programı- Başarı Programı: Lisans için aylık 450 lira, yüksek lisans için aylık 600 lira, doktora için aylık 900 lira cep harçlığı.

- Araştırma Bursu Programı- 3-10 ay süresince aylık 3 bin lira eğitim desteği.

- Türk Dili ve Kültürü Programları- Kamu Görevlileri ve Akademisyenler için Türkçe İletişim Programı: Aylık 2 bin lira cep harçlığı, bir kerelik uçak bileti, konaklama ile Türkçe dil dersleri....

HABERİN DEVAMI İÇİN       09 Ocak 2020

  
246 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Saat
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar7.33937.3688
Euro8.66508.6997