Hava Durumu
ÖZBEKİSTAN'DA SİVİL POLİSLER SAKALLI ERKEK AVINA ÇIKTI

Radyo Ozodi'ye isimlerinin gizli kalması şartıyla konuşan bölge halkı 22 Eylül'de pazarda sakallı erkekleri durduran sivil kıyafetli insanların piyasaya çıktığını belirtti. Namangan bölge ve şehir polisi, sakalların zorla tıraş edilmesiyle ilgili durum hakkında henüz yorum yapmadı.

Ozodlik radyosuna konuşan Namanganlı bir işadamına göre, sivil giysilerdeki bilinmeyen insanlar onu pazarda birkaç kez durdurdu.

- Yerel kıyafet giymelerine rağmen tamamen yabancı olduklarından emindim. İlk defa durdurduklarında kendilerini bölge müfettişleri olarak tanıttılar. Bana dedi ki: “Neden sakal uzatıyorsun? Tıraş et. ” Ve onlara cevap verdim: "İslam'da, sakal kesmek haram olarak kabul edilir. " Onlara din özgürlüğü hakkımı kısıtladıklarını anlatmaya çalıştım. Ancak beni dinlemediler. Polis teşkilatına zorla götürmeye çalıştılar, ancak o zaman insanlar çevremizdeydi. Beni alamadılar ve sakalımı tıraş etmedim, ”dedi.

Bu pazarda çalışan başka bir genç işadamı, " telefonuma sakalımı tıraş etmem konusunda üç kez uyarı mesajı gönderildi." dedi.

Chorsu pazarından bir girişimci, “İlk defa pazar günü geldiler. Sakalınızı tıraşlayın, yukarıdan böyle bir emir aldık." dediler. " dedi.

Daha önce, 23-24 Ağustos tarihlerinde, kolluk kuvvetlerinin Taşkent - Malika'daki en büyük elektronik pazarlarından birine baskın düzenlediği ve sakallı düzinelerce adamı gözaltına aldığı bildirildi. Berberin önceden getirildiği polis departmanına alındıktan sonra, sakallarını tıraş ettiler ve serbest bıraktılar.

Birkaç gün sonra, Taşkent'in İç İşleri Ana Müdürlüğü'nün (GUVD) basın servisi, sakalların akıllı kameraların çalışmasına müdahale ettiğini açıkladı. Ajansın açıklaması, kimsenin erkekleri sakallarını tıraş etmeye zorlamadığını, sadece “biyometrik pasaporttaki fotoğrafla aynı çizgiye gelmelerini” istedi. Ajansa göre, "Sakal tıraş olayı herhangi bir dini geçmişe sahip değildi."

www.kaztr.com 29.09.2019

  
161 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Saat
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar7.61987.6503
Euro8.94908.9849