Hava Durumu
ÇİN’DE ÖZBEKLERİN "BOŞANMA OLASILIĞI PARASI" VE "GELİN KAÇIRMA" GELENEĞİ

Çin'de yaşayan azınlık milliyetlerden biri olan Özbek milliyeti, esas olarak ülkenin kuzeybatısındaki Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'nin güneyinde ve kuzeyindeki bölgelerde yaşıyor.

Özbek kızları ve kadınları, her zaman giyimlerine ve süslerine özen gösterirler. Özbekler, genellikle ilkbahar, yaz ve sonbahar mevsimlerinde başlarına "Doupi" adındaki çiçekli küçük şapka takarlar, genç kızlar ise renkli "Doupi"nin üzerine renkli güzel başörtüsü örterler. Bunun yanında yaşlı kadınlar, klâsik ve zarif çiçeksiz "Doupi"ler takarlar.

Özbek kızlar, yaz aylarında ipek kumaştan dikilen rengârenk ve göğüslerine çeşitli motifler işlenen uzun elbiseler giyiyorlar. Ancak, bazı zamanlarda bu elbise üzerine nakışlı koyu renkli yelek de giyiyorlar. Özbek kızlar, uzun elbiselerin yanı sıra bazen üstlerine nakışlı tunik ve altlarına etek de giyiyorlar. Yaşlı kadınlar ise geniş pileli elbise giymeyi çok seviyorlar. Bu elbiselerin tümü genellikle ipekten yapılır.

Özbek kızlar ve kadınlar kış mevsiminde kazak, yünlü pantolon ve paltonun yanı sıra tilki ve kuzu postundan yapılan pahalı kürkler giyerler.

Özbeklerin de diğer milliyetler gibi, evlilik konusunda kendilerine özgü örf, adet ve törenleri vardır.

Özbek geleneklerine göre; bir ailedeki kız ve erkekler, yaşlarına göre sırayla evlenirler. Yani ağabey evlenmeden, ondan küçük erkek kardeşi evlenemez.

Özbek evliliği; başlık vermek, nişan ve nikâh olmak üzere üç aşamada tamamlanır.

Özbeklerin düğünleri genelde kız evinde yapılır. Düğünün yapıldığı gün misafirlere mutlaka pilav ikram edilir. Düğünden önce, gelin ve damadın anne babaları ile çöpçatan, beraber "boşanma olasılığında ödenecek para miktarı"nı ele alırlar. Yani, evlendikten sonra, koca boşanma talebinde bulunursa, mutlaka karısına para ödemek zorundadır. Boşanmak, Özbekler için çok utanç verici bir olay. Karı kocanın birbirini severek yaşamaları gerekir. Dolayısıyla, Özbekler arasında boşanma olayı çok az görülür. Ancak, karı kocanın hakikaten beraber yaşayamamaları halinde, önce koca boşanmak isterse, karısı tüm çeyizini götürebilir. Ayrıca, kocasının ona "Boşanma parası" ödemesi gerekir.

Olası boşanmalar için ödenmesi gereken para miktarı üzerinde, dünürlerin anlaşmaya varmasından sonra, imamın başkanlığında düğün töreni düzenlenir. Düğünden sonra damat, gelini evine götürür. Erkek evine yeni götürülen gelin için, erkek evinde "gelini geri alma" töreninin yapılması gerekir. Çünkü yeni götürülen gelin, hemen sonra akrabaları tarafından kız evine "kaçırılır". Damat, hediyeleri yanına alıp gelini evine kadar takip etmek zorunda kalır. Gelin, anne babalarını görünce, evini terk etmek istemediğini ifade etmek için ağlamaya başlar. Babası, kızının mutluluğu için dua eder. Damat, hediye verir. Bunlar bitince, gelin neşe içinde damadın evine gider. Gelin, damat evine geldiği sırada, damadın evinin avlusunun ortasında bir mangal yakılır. Gelin, mangalın etrafında bir tur dolaştıktan sonra, evin girişine konulan beyaz kumaşın üzerine basarak odaya girer. Bu gelenek, gelinin kızlık döneminin bittiğini ve eşiyle aşklarını alevlenen ateş gibi canlı tutup, ömür boyu mutlu yaşam sürmelerini simgeler.

http://turkish.cri.cn/

  
113 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Saat
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.84756.8750
Euro7.72547.7563