Hava Durumu
"TÜRK DİLLİ ÜLKELERİN MEDYA PLATFORMU" KURULDU

Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de bugün Türkçe konuşan ülkeler ve akraba topluluklarının medya temsilcilerinin katılımıyla "medya forumu" yapıldı."Küreselleşen dünyada Türk dili, farklılıklar ve ortak çıkarlar konulu" foruma Azerbaycan, Türkiye, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkmenistan ve KKTC başta olmak üzere Rusya Federasyonu bünyesinde yaşayan akraba topluluklarının medya temsilcileri iştirak etti.
Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de bugün Türkçe konuşan ülkeler ve akraba topluluklarının medya temsilcilerinin katılımıyla "medya forumu" yapıldı. "Küreselleşen dünyada Türk dili, farklılıklar ve ortak çıkarlar konulu" foruma Azerbaycan, Türkiye, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkmenistan ve KKTC başta olmak üzere Rusya Federasyonu bünyesinde yaşayan akraba topluluklarının medya temsilcileri iştirak etti.

Asıl amaç olarak Türkçe konuşan ülkelerin basın kurum, kuruluş ve basın mensupları arasında koordinasyon sağlamak ve karşılıklı işbirlikleri oluşturabilmek olarak açıklandı. Dil, din, kültür gibi birçok ortak paydanın bulunduğuna dikkat çekildi. Geçen yıl (21-22 Aralık 2010) Ankara'da yapılan ilk medya forumunda alınan karar gereği "Türk dilli ülkelerin medya platformu" kuruldu ve çalışma prensipleri belirlendi. Buna göre her yıl belirlenen konuda ve önceden kararlaştırılan ülkede platform toplantıları yapılacak. Platforma ilk başkan olarak Azerbaycan Basın Konseyi Başkanı Eflatun Amaşov seçildi. Platformun genel sekreterliği Ankara'da olacak ve ilk genel sekreter de Türkiye'yi platformda temsil eden heyetin başkanlığını da yürüten Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürü Murat Karakaya oldu.

Platform çerçevesinde Türk dilli ülkeler arasında medya konusunda mevcut olan ilişkilerin daha da geliştirilmesi, karşılıklı bilgi ve teknoloji paylaşımı eğitim başta olmak üzere birçok konu hakkında ortak çalışmalar yapılmasına karar verildi.

  
2148 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Saat
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.87655.9000
Euro6.52106.5471