Hava Durumu
Anlık
Yarın
31° 34° 16°
ÖZBEKİSTAN TAŞKENT’TE HAZİNE BULUNDU
Özbekistan Ulusal Üniversitesinin bilim insanları, Taşkent’in merkezindeki en eski binalardan birini arama sürecinde, yaklaşık 80 yıl önce kaybolan milyon dolar değerinde bir hazine buldu. Özbekistan’ın başkenti Taşkent şehrinin merkezinde, 1870’lerde inşa edilen bir binada gizli oda bulundu. Söz konusu gizli oda toprak altında kaldığı için 80 yıldır bulunamamıştı. Gizli binadan, sanat eserleri, altın paralar, burjuva stilinde işlenen eserler, XIX. yüzyıldan kalma Evanjelik Protestanlar ve Hristiyan Ortodoks kiliselerinin duvarlarında yapılan antik resimler, ikonlar ve değerli metallerden işlenen çeşitli eşyalar bulundu. Ayrıca, 1918 Romanov Sarayının koleksiyonları, 1920’de Taşkent’e Avrupa ve St. Petersburg’dan gelen seçkinler ve bilim insanlarına ait eşyalar, 1932-1938’deki Stalin sürgünlerinin kurbanlarına ait eşyalar ve General Zhurabek’in evinden kaybolan eşyalar da gizli odada saklı kalmıştır.

Hazine şuanda müzeye getirildi. Bazı bulguların restorasyon çalışmalarının yapılması için, onların Alman ve Polonyalı uzmanlardan oluşan özel bir laboratuvara verilmesi amaçlanmaktadır.

Bulguların sayısı, adı ve değeri tam olarak açıklanmadı. Özbekistan Bilimler Akademisi’nın tarih ve arkeoloji uzmanlarından oluşan araştırma grubunun çalışmaları devam etmektedir. Bulunan hazineden bazıları:

Türkistan’a bu hazinenin getirilmesine neden olan zengin bir Rus vatandaşı Nikolai Dimo’dur. Ayrıca, bulguların arasında, Orta Çağ’ın ünlü Özbek düşünürlerinin günümüze kadar ulaşmadığı düşünülen (XII-XVII) el yazısı kitapları da mevcuttur. Gizli odadan, Özbek Hanlıkları dönemine ait onlarca dini ve siyasi belgeler ve soylar tarihi kitapları bulunmuştur.

Şuanda, arama çalışmaları  devam etmektedir. Söz konusu bulgular tarihi miras olduğu nedeniyle Devlet tarafından korunma altına alınmıştır.

http://old.qha.com.ua  21.01.2019

  
319 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Saat
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.57365.5959
Euro6.18786.2126