Hava Durumu
3. DÜNYA GÖÇEBE OYUNLARI ÇERÇEVESİNDE MUTFAK FESTİVALİ YAPILACAK

BİŞKEK, 15 Ağustos 2018 /Kabar/. Kırgızistan’ın ev sahipliğinde ülke incesi olan Isık-Göl’de yapılacak Üçüncü Dünya Göçebe Oyunları çerçevesinde ilk kez Mutfak Festivali organize ediliyor.

3-6 Eylül 2018 tarihlerinde, 1000 milli çadırın kurulacağı Kırçın etno şehrinde “Dünya Göçebe Mutfağı” adlı 1. Uluslararası Mutfak Festivali düzenlenecek.

Böylece, Oyunlar kapsamında sadece sporcular yarışıp kalmadan aşçılar da hünerlerini sergileyecek.

Bu etkinliğin organizatörleri, Dünya Mutfakları Toplulukları WORLDCHEFS ((WorldAssociationofChefs’ Societies), Dünya İslami Aşçılar Derneği (WorldIslamicCulinar'sSociety ve T-Bone) himayesinde "Dünya Göçebe Mutfağı" a0dlı kamu vakfıdır.

Söz konusu etkinliğin ülkede ilk kez yapılacağını dile getiren “Dünya Göçebe Mutfağı” Vakfı Başkanı Eldiyar Tentimişov, “Bu proje ile mesleğinde uzman aşçıları tek bir masada birleştirmek, farklı sayıda göçebe halkın yemeklerini çok sayıda konuk için göstermek, atalarımızın yaşamının bu ilginç yönüne tanıtmak, göçebe kültür algısının sınırlarını genişletmek, yaşamın tadını tatmak ve anlamak istiyoruz. Mutfak festivali programı hem gıda ve konaklama endüstrisinin gelişimi için hem de turistlerin ilgisini çekmek için tasarlanmıştır.” dedi.

Etkinliğin amacı ve hedefleri hakkında bilgi veren Kırgızistan Aşçılar Derneği Başkanı Şuhrat Şaripov, “Amacımız, göçebe mutfakları birleştirmek, komşu Türk ülkelerini çekerek genişletmek ve rekabete uluslararası bir statü kazandırmaktır. Suudi Arabistan, Yakutya, Kazakistan, Özbekistan, Moğolistan ve Dünya İslam Mutfakları Aşçıları Derneği’nden ve vb. misafir bekliyoruz. Çeşitli halkın kültürü, dil ve mutfağı gibi birbirine benzer. Ancak, başka halkın kültürünü, dilini bilmeyebiliriz, ama denedikten sonra, bu ya da başka bir insanın ya da ulusun yemeği nasıl olduklarını, başka bir ülkeden insanlar, bizimkinden farklı olduğunu ayırabiliriz. Yemek birleştirir. Gıda bizi tanımlar.” paylaşımında bulundu.

www.kabar.kg  15.08.2018

 

  
276 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Saat
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.56506.5913
Euro7.20567.2345