Hava Durumu
TACİKİSTAN VE ÖZBEKİSTAN ARASINDA BAĞLAR GÜÇLENİYOR

Tacikistan, Özbekistan’la hava ulaşım güzergahlarını artırıyor. Duşanbe –Buhara yönünde ilk uçuş gerçekleştirildi. 6 Ağustos tarihinde Tacikistan’ın "Somon Air" havayolu şirketi Duşanbe-Buhara yönündeki ilk uçuşunu gerçekleştirdi. Duşanbe’den Buhara’ya başlayan yeni seferlerle iki ülkenin hava ulaşımına bir havaalanı daha eklenmiş oldu. 

Yeni açılan havayolu güzergahını kullanan yolcular, iki ülke arasında yaşanan gelişmeleri olumlu buluyorlar. Ancak diğer havalimanlarından yapılan yolculuklardan biraz pahalı olduğunu söylüyorlar. 

Duşanbe-Buhara arası uçak bileti 485 Somoni yani 51 dolar iken diğer havaalanlarından yapılan yolculuklar 33 dolara yapılıyor. 

Tacikistan havacılık yetkilileri, iki ülke arasındaki hava taşımacılığı kapasitesinin daha da artacağını belirttiler. Yakın zamanda Tacikistan’ın Bohtar ve Kulob şehirlerinden Özbekistan’ın farklı yerlerinde uçuşların başlayacağını da sözlerine eklediler.

Özbekistan ve Tacikistan şehirleri arasında uçak ve otobüs seferleri Tacikistan'da 1992 yılında başlayan iç savaş nedeniyle durdurulmuştu. 25 yıl aradan sonra geçen yıl Nisan ayında Duşanbe ile Taşkent arasında uçak seferleri yeniden başlatılmıştı.

http://www.kaztr.com/  07.08.2018

 

  
301 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Saat
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.56506.5913
Euro7.20567.2345