Hava Durumu
TÜRKMENİSTAN'DAN YURT DIŞINA PARA ÇIKIŞI SINIRLANDIRILDI

Türkmenistan'dan yurtdışına çıkış yapacak olan vatandaşların yanında götürebilecekleri döviz miktarına kısıtlama getirildi.

Türkmenistan'da vatandaşların yurt dışına döviz götürme konusunda mali kısıtlamalar getirildiği bildirildi.

Azatlyk radyosunun Aşkabat sakinlerine dayandırdığı habere göre, Türkmenistan’dan yurtdışına çıakcak olan vatandaşların yanlarında götüreceği para miktarı 16 Temmuz tarihinden 3 bin dolara düşürüldü. Ayrıca, Aşkabat'taki uluslararası havaalanından yurtdışına uçan yolcular yanlarında bulunan tüm döviz miktarını beyan etmekle yükümlü.

Daha önceki uygulamada bir Türkmenistan vatandaşı yurtdışına giderken yanında 10 bin dolara kadar döviz tutarını götürebiliyordu.

Haberde açıklanan bilgiler son zamanlarda Türkiye ve diğer ülkelere seyahat eden girişimciler tarafından da doğrulandı. Vatandaşlar ifadelerinde yetkililerin sadece götürülen para miktarını sınırlı tutmadığını, aynı zamanda ticaret için döviz kullanma koşullarını da sıkılaştırdıklarını ifade etti.

Türkmen girişimcilere göre, daha önce yurtdışına çıkmak isteyen vatandaşlardan son üç yıl veya beş yıl için vergi belgesi talep edilirdi. Şimdi ise her ay ödenen vergi miktarını belirtilmesi gerekiyor.

http://www.kaztr.com  28.07.2018

  
281 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Saat
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.56506.5913
Euro7.20567.2345