Hava Durumu
Anlık
Yarın
7° 3°
ÖZBEKİSTAN VİZESİ KONUSUNDA SON GELİŞMELER- Süleyman MERDANOĞLU*

Bilindiği gibi, Özbekistan vizesi için gerekli olan evraklarda daha önceden değişiklik  yapılmıştı. Özbekistan Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 7 ülkenin vatandaşlarına 30 günlük vize muafiyeti tanınmış, Ekim 2017 itibariyle Türk vatandaşlarına 30 günlük Özbekistan vizesi için artık davetiye ve dilekçe gerekmeyeceği duyurulmuştu.

Böylece, T.C. Umuma Mahsus (bordo), hususi ve hizmet pasaportu sahibi olanlara, 3 Şubat 2018’de imzalanan yeni kararnameye göre Özbekistan’a 30 günü aşmamak koşuluyla vizesiz seyahat hakkı doğmuştur.

30 günden gün den fazla sürecek  seyahatler için Özbekistan vizesi vardır. Bordo, gri ve yeşil pasaport sahibi Türk vatandaşları için vize uygulanmaya devam etmektedir.

Özbekistan seyahatinde bulunacak olan Türk vatandaşlarının bu ülkeye olan seyahatleri öncesi Özbekistan vizesi almaları gerekmektedir. Özbekistan ile Türkiye arasında karşılıklı olarak vize uygulaması bulunurken; sadece Türkiye Cumhuriyeti diplomatik pasaport sahibi kişiler 180 gün içerisinde 90 gün kalma koşulu ile Özbekistan vizesi işlemlerinden muaf olmuştur. Bu sayede Türk vatandaşları vize almadan 30 gün boyunca Özbekistan’a seyahat edebilecekler. 10 Şubat  2018 tarihinden başlamak üzere Türk vatandaşlarına 30 günlük süreye vize  alınmması uygulamaya geçmiştir.

Özbekistan’ da bulundukları surede, Otelde kalındığına istinaden otele ödenen ücretin faturası ülkeden çıkış yapılırken yetkili makamlar tarafından görülmek istenildiğinden yolcunun bu belgeyi yanında bulundurulması gerekmektedir.

Özbekistan’ın Ankara Büyükelçiliği ve Özbekistan İstanbul Başkonsolosluğu şahsi vize başvurularını kabul ederken, aynı zamanda Özbekistan vizesi için başvuruları danışmanlık firmaları aracılığı ile de gerçekleşebiliyor. Danışmanlık firmaları; Özbekistan vize işlemleri için çalışmalar yürüten kurumlar olurken şahsi başvuru yapmanıza gerek kalmadan Özbekistan vizelerinizi almayı sağlar.

Özbekistan Vize Ücreti

Özbekistan vize ücreti Özbekistan Konsolosluğu tarafından belirlenen harç ücretidir ve vize türüne ve vizenin uzunluğuna göre değişebilmektedir.

Özbekistan tek girişli vize, Özbekistan çok girişli vize, 10 veya daha fazla kişiden oluşan gruplar için Özbekistan grup vizeleri ve Özbekistan transit vize ücretleri ülkede talep edilen kalış süresine değişmektedir. Özbekistan Cumhuriyeti, ülkeden aktarma yapacak kişilerden de transit vize talep etmektedir. Özbekistan transit vizesi 72 saate kadar ve çift girişli olmak üzere ikiye ayrılır.

Özbekistan vize ücretleri ayrıca şartlara göre güncellenebilmektedir. Özbekistan vizesi ücretleri hakkında konsolosluk ve seyahat acentelerinden güncel bilgileri edinilebilir.

101 ülkenin vatandaşına 5 günlük vize muafiyeti

Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev  her zaman olduğu gibi yeni yeniliğe daha imza atmış;”Yabancı vatandaşların Özbekistan’a girişlerinin kolaylaştırılmasına yönelik tedbirlere dair” kararnameyi imzalamıştır. Kararnameye istinaden, 15 Temmuz 2018 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere Özbekistan havaalanlarından üçüncü bir ülkeye seyahat edecek olan 101 ülkenin vatandaşına beş gün boyunca Özbekistan’da vizesiz olarak kalabilme hakkı tanınmıştır. Özbekistan’dan 101 ülkenin vatandaşına 5 günlük vize muafiyeti uygulaması, Özbekistan’da turizmin gelişmesine istinaden çalışmalar kapsamın da 101 ülkenin vatandaşına 5 günlük geçerli olmak üzere vize muafiyeti uygulaması turizm de canlılık getireceği beklenilmektedir.

Pasaport  durumu ve Özbekistan vize fotoğrafı hangi özelliklerde olmalıdır?

Özbekistan vize fotoğrafı biyometrik olmalıdır. Biyometrik fotoğrafın ölçüsü 35x45 mm olmalıdır. Biyometrik fotoğrafın beyaz arka fon üzerine çekilmiş olması ve güncel olması da gereklidir.

Özbekistan Konsolosluğu, Özbekistan Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Özbekistan vizesi sınır kapısından alınamayıp Özbekistan vize başvurusunun Özbekistan Büyükelçiliği Ankara veya Özbekistan Başkonsolosluğu İstanbul’a yapılması gerekmektedir.

Özbekistan Konsolosluğunun, ihtiyaç duyması halinde başvuru sahibi hakkında kapsamlı bilgi edinebilmek için ek evrak talep etme hakkı vardır.

Özbekistan vize işlemleri için, Özbekistan seyahatleri sonrası en az 6 ay geçerliliği bulunan pasaportları ile işleme başlamalıdır. Özbekistan Konsolosluğu bu özellikleri bulundurmayan pasaportlarla yapılan vize başvurularını ise kabul etmemektedir. Özbekistan vize işlemleri ortalama 3-5 iş gününde sonuçlanmaktadır.

Özbekistan ve Özbekistan vizesi konusunda ilk sitelerden olan, 20 yılı aşkın bilgi paylaşan  www.altinmiras.com ve Özbekistan vizesi için gerekli evraklar www.vizebelgeleri.com sitesinden öğrenilebilir.Bu siteleri size rehber olacaktır.

_______________________________________

*Süleyman  MERDANOĞLU (merdanogluslm.com)   

Özbekistan Uluslararası Altın Miras Vakfı Ankara Bölümü Başkanı                

Paylaş |                      Yorum Yaz - Arşiv     
513 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Saat
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.31315.3343
Euro6.02766.0518