Hava Durumu
Anlık
Yarın
7° 3°
DÜNYA BANKASI'NDAN ÖZBEKİSTAN'A 500 MİLYON DOLARLIK KREDİ

Dünya Bankası Taşkent Temsilciliği'nden yapılan açıklamaya göre, Dünya Bankası İcra Direktörleri Kurulu, ekonomik reformları desteklemek amacıyla Özbekistan'a 500 milyon dolarlık krediyi onayladı.

Ekonomik dönüşüm alanındaki reformları desteklemeye yönelik kalkınma politikalarını finanse etmek amacıyla tahsis edilen kredi, Özbekistan'da başarılı bir piyasa ekonomisinin uygulanmasına destek sağlayacak, ayrıca yeni iş yerleri yaratılmasına imkan verecek.

Dünya Bankası Başkan Yardımcısı Cyril Muller, konuya ilişkin değerlendirmesinde, Özbekistan'ın şu anda tarihsel dönüşümün önemli bir aşamasında olduğunu belirterek, kredinin, önemli sosyal ve ekonomik reformları desteklemeyi hedeflediğini kaydetti.

Dünya Bankası Orta Asya Bölge Direktörü Liliya Burunciuc da kredinin Özbekistan'da özel sektöre daha fazla yatırım yapılmasına katkı sağlayacağını vurguladı.

Dünya Bankası, Özbekistan'da tarım, enerji, ulaştırma, sağlık, eğitim, kentsel gelişim, içme suyu ve diğer alanlarda toplam tutarı 2,8 milyar dolar olan 17 projenin hayata geçirilmesi için kaynak sağlıyor.

www.kaztr.com  29.06.2018

 

 

Paylaş |                      Yorum Yaz - Arşiv     
139 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Saat
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.31315.3343
Euro6.02766.0518