Hava Durumu
Anlık
Yarın
5° 0°
ÖZBEK AKADEMİSYENLER KONYA’DA BİR BAŞARIYA İMZA ATTILAR

Özbekistan Altın Miras Vakfı Ankara Bölümü Başkanlığı ile Konya Necmettin Erbakan Üniveristesi işbirliği ile oranize edilen; Özbekistan’ın Karşı Devlet Üniversitesi akademisyenlerinin katılımıyla; 1-3 Haziran 2018  tarihleri arasında Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektörlüğü ile Özbekistan Uluslararası Altın Miras Vakfı Ankara Bölümü Başkanlığı işbirliğiyle düzenlenen program çerçevesinde; 01 Haziran günü Konya şehri ve  Mevlana Müzesi gezildi. Mevlana Muhammed Celaleddin-i Rumi ile ilgili paneli Dekan Prof.Dr.Bilal KUŞPINAR'ın sunumu ile yapıldı. 01 Haziran akşamı, Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) Türkçe Öğretim Merkezi (KONDİL) tarafından düzenlenen iftar programına yaklaşık 35 ülkeden 200 civarında öğrenci katıldı. Ahmet Keleşoğlu Eğitim Fakültesinde gerçekleştirilen iftar programında KONDİL Müdürü Prof. Dr. Mehmet Kırbıyık’ın açılış konuşmasının ardından konuşan NEÜ Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Şeker, "Bugün aramızda Özbekistan'dan misafir heyetimiz var, kendilerine 'Konya'ya hoş geldiniz' diyorum. Bu Ramazan gününde onlarla aynı sofrayı paylaşmak bizim için büyük bir mutluluk oldu. Kendilerinden Özbekistan'daki kardeşlerimize selam götürmelerini istirham ediyorum. Bu ziyaretin iki kardeş ülke arasındaki ilişkilerin daha üst seviyeye çıkmasına vesile olmasını diliyorum" dedi. Rektör Şeker, Ramazan ayının paylaşma ve dayanışma ayı olduğunu söyleyerek, "Her günümüzün Ramazan günü gibi olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı. Konuşmaların ardından Rektör Şeker, Özbek heyetin hediye ettiği Özbekler tarafından özel kişilere giydirilen çapanı giydi. Rektör Şeker de Uluslararası Altın Miras Vakfı Ankara Bölüm Başkanı Süleyman Merdanoğlu'na porselen tabak takdim etti. Programa, NEÜ Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Şeker, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Tahir Yüksek, Prof. Dr. Önder Kutlu ve Prof. Dr. Mehmet Emin Aydın, KONDİL Müdürü Prof. Dr. Mehmet Kırbıyık, Özbekistan Uluslararası Altın Miras Vakfı Başkanı Merdanoğlu ve Özbekistan Karşı Devlet Üniversitesinden gelen  akademisyenler heyet ile ve davetliler iştirak etti.     

2 Haziran  cumartesi günü, Konya yakınlarında bulunan Kelebekler Bahçesi gezildi. Rektör Prof. Dr. Muzaffer Şeker Kampus içinde bulanman Lezzan Restoran da Özbek akademisyenlere iftar yemeği vererek, Karşı Devlet Üniversitesi ile işbirliği protokolü imzaladı.

Özbek heyet adına konuşan Vakıf Başkanı Merdanoğlu, yazarı olduğu “Özbekistan Turizm Rehberi “ kitabını  imzalayarak takdim ettikten sonra;“Sn. Rektörüm, sıcak ilginiz bizi son derece memnun etmiştir .İnşallah bundan sonra iki üniversite arasında ilişkilerimiz daha iyi olacak, ülkelerimizin ilişkilerine de ciddi katkı sağlayacak” dedi.

Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) misafirhanesinde konaklayan heyet 3 Haziran Pazar günü sabahı Antalya ya gitmek için hareket etti.

ALTIN MİRAS


ÖZBEK HEYET KONYA DA

                           

                        
,
Paylaş |                      Yorum Yaz - Arşiv     
215 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Saat
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.33925.3606
Euro6.08656.1109