Hava Durumu
ÖZBEKİSTAN'DA ALKOLLÜ İÇECEK VE SİGARA YASAĞI RESMEN YÜRÜRLÜKTE

Özbekistan'da geçtiğimiz Eylül ayında Cumhurbaşkanı İslam Kerimov tarafından onaylanan alkollü içecek ve tütün mamullerinin dağıtımı ve tüketiminin sınırlandırılması ile ilgili kanun, resmi gazetelerde yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Toplumca olumlu karşılanan bu kanunla eğitim kurumları, istasyonlar, duraklar, sağlık ve kültürel mekânlar ve spor tesisleri yakınında alkollü içki ve tütün mamulleri ticaretinin yapılması yasaklanıyor. Ayrıca 20 yaş altı gençlere alkollü içki ve tütün mamullerinin satılmasına da yasak getiriliyor.

Kanunla birlikte iş yerlerinde, sokak, cadde, stadyum, parklarda, toplu taşıma araçlarında ve toplumsal mekânlarda alkollü içki, iş yerlerinde, sağlık, eğitim kurumları ile spor tesislerinde, yangın tehlikesi olan mekânlarda ve toplu taşıma araçlarında da tütün mamullerinin tüketilmesi yasaklanıyor.

Özbekistan'da alkollü içecek ve tütün mamullerinin dağıtımı ve tüketiminin sınırlandırılması ile ilgili kanun teklifine, Cumhurbaşkan onayından önce, parlamentonun alt kanadı Yasama Meclisi ve ardından üst Kanada Senato destek vermişti.

http://www.haberler.com/ 08.10.2011

 

 

  
2613 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Saat
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.15506.1797
Euro6.72966.7566