Hava Durumu
KAZAKİSTAN’DA YABANCILARIN OTURUM VE DİĞER İŞLEMLERİ İÇİN GÖÇ HİZMETİ MERKEZİ AÇILDI

Sadece 2017’de 446 bin kişinin oturum izni için başvuru yaptığı Kazakistan’da başkent Astana’da ülkede ilk Göç Hizmeti Merkezi çalışmalarına başladı. Kazakistan Göç İdaresi Astana Departmanı Başkanı Yerketay Tutkuşev konuyla ilgili gazetecilere verdiği demeçte, Göç Hizmeti Merkezi’nin toplam 10 alanda hizmet vereceğini söyledi. Tutkuşev’in belirttiklerine göre yabancıların ülkede kayıt işlemleri (registratsiya), vatandaşlık işlemleri, oturma ve çalışma izinlerinin verilmesi, vize alma ve uzatma işlemleri ve ilgili diğer işlemler söz konusu.

Merkezin çalışmaları  hakkında bilgi veren Tutkuşev ayrıca şunları anlattı: “Bir göçmenin evrakları birinci katta kabul edildikten sonra başvuran ülkede yasal kalıp kalmadığı artık anında kontrol edilecek. Ardından başvuran kişi, yabancı kimlik numarasını alabilmek için yan kapıya yönlendiriliyor. Aynı anda parmak izi veriyor ve sağlık muayenesinden geçmesinin ardından vezneye gerekli ücreti ödeyip çalışma izni alabilecek. Saydığım bütün işlemleri aynı yerde yaptırıp 5 günlük işlemi bir saate indirmiş olacak.” dedi.

Göç Hizmeti Merkezi’nin adresi de şu şekilde: İvanova Sok.31, Astana. Çalışma saatleri 09:00-18:30 olarak belirtildi. Bilindiği üzere, 2017 yılında Kazakistan’da 446 bin yabancı çalışma izni almak için ilgili makamlara başvurmuştu.

http://turkkazak.com  15.01.2018

  
1230 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Saat
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.84756.8750
Euro7.72547.7563