Hava Durumu
KIRGIZİSTAN VE ÖZBEKİSTAN ULAŞTIRMA ALANINDA İŞBİRLİĞİNİ DERİNLEŞTİRİYOR

BİŞKEK, 4 OCAK 2018 /Kabar/. Kırgızistan ve Özbekistan ulaştırma alanında karşılıklı yarar sağlayan işbirliğini derinleştiriyor.

Özbekistan Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Kırgızistan ile Özbekistan Hükümetleri arasındaki Uluslararası Karayolu Taşımacılığı Anlaşması'nda Değişiklik Yapılması ve İlave Protokolü 30 Aralık 2017'de yürürlüğe girmiştir.

Belgenin temel amacı, hükümetler arası anlaşmanın kullanımı alanını genişleterek ulaşım iletişimi alanında karşılıklı yarar sağlayan işbirliğini derinleştirmektir.

Belgeye göre, taraflar devletlerinin topraklarında birbirlerine serbest geçiş rejimini sağlayacak ve garanti altına alacak, ayrıca Taşkent - Andican - Oş - İrkeştam - Kaşgar karayolu üzerinde ulaşım için uygun koşullar yaratacaktır.

Kırgızistan ve Özbekistan hükümetleri arasında uluslararası karayolu taşımacılığı konusunda yapılan anlaşma 4 Eylül 1996'da imzalanmış ve 6 Ekim 2017'de Taşkent'te bu belgeye değişiklikler ve ekler yapılmıştır.

OŞ’TAN ANDİCAN’A, FERGANA’YA VE MARGALAN’A OTOBÜS GÜZERGAHLARININ AÇILMASI PLANLANIYOR

BİŞKEK, 4 OCAK 2018 /Kabar/. Oş Belediye Başkanlığı basın hizmeti başkanı Talant Kanatbek Uulu’nun vermiş olduğu habere göre, yakın gelecekte Oş-Andican, Oş-Fergana ve Oş-Margalan otobüs güzergahlarının açılışı planlanıyor.

Talant Kanatbek Uulu, Oş-Andican, Oş-Fergana ve Oş-Margalan şehirler arası otobüs güzergahlarının yeniden hizmete açılacağını ve ilgili belgenin iki ülke başkanları arasında yapılan bir anlaşmanın sonucu olarak geliştirileceğini bildirdi.

Oş-Andican şehirleri arasındaki mesafe yaklaşık 80 km, Oş-Fergana, yaklaşık 120 km, Oş-Margalan, yaklaşık 100 km'dir.

www.kabar.com  04.01.2018

  
477 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Saat
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.09816.1225
Euro6.58766.6140