Hava Durumu
KIRGIZİSTAN VE KAZAKİSTAN ARASINDAKİ "YOL HARİTASI" 50 MADDEDEN OLUŞUYOR

Kırgızistan heyetinin Kazakistan’a yaptığı ziyaret sonuçları üzerine yapılan brifing sırasında konuşan Başbakan Yardımcısı Tolkunbek Abdıgulov, Kırgızistan ile Kazakistan arasındaki “yol haritası” nın 50 maddeden oluştuğunu bildirdi.

"Yol haritası" nın sınır, ulaştırma, bitki sağlığı ve veterinerlik kontrolü, gümrük ve vergi idaresi alanında işbirliği konularını içerdiğini belirten Abdıgulov, “Her bölüm, kalıcı nitelikte faaliyetler içerir. Yani, bilgi alışverişi, AEB mevzuatının neredeyse tüm alanlarında norm ve gereklilikleri önlemek ve bunlara uymak için operasyonel ve önleyici çalışmalar yapılmasını içerir.” ifadesini kullandı.

Başbakan, veterinerlik ve bitki karantinası alanında, Kırgız tarafının Kazakistan üzerinden taşınan malların veterinerlik ve sağlık kontrolünü sürekli ve etkili bir şekilde sağlamasıyla ilgili maddelerin çok olduğuna dikkat çekti. Buna ek, "yol haritasında", Kazakistan'daki veterinerlik ve sıhhi kontrollere tabi ürün tedarik etme hakkı olan işletmelerin genişletilmesi gibi maddeler de da bulunmaktadır.

Abdıgulov, “Tüm gereklilikler ve normlara uyulursa, kontrol edilen mallar AEB ülkelerine taşınır. Ayrıca, 1 Aralık 2017'den itibaren Kazakistan, Kırgızistan'ın güneyine giden ve Kırgızistan'ın güneyinden gelen kargolar için birleşik bir demiryolu tarife uygulamayı taahhüt eder.” diye bildirdi.

Abdıgulov, Astana'da "yol haritası" nın müzakerelerin sonucunda taraflar tarafından kabul edildiğini, heyet başkanları tarafından imzalandığını belirtti.

http://kabar.kg  05/12/17

  
1080 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Saat
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar7.77417.8053
Euro9.45599.4938