Hava Durumu
RUS BASININDAN TÜRKİYE İLE İLİŞKİLERE BAKIŞ: "DOST OLAMASALAR DA 'İŞ ORTAĞI' OLABİLİRLER"

Rusya'nın uçak krizinin ardından, son dönemde Türkiye ile kurduğu "sıcak" ilişkiyi Rusya basını mercek altına almaya devam ediyor. Son olarak Komsomolskaya Pravda gazetesinde çıkan Nikita İsayev imzalı köşe yazısında ilginç tespitlere yer verildi. 

İsayev yazısına, son zamanlarda pek çok ülkenin Rusya'ya karşı hasmane tavır benimsediğini, Türkiye ile ilişkilerin ise bir istisna teşkil ettiğini belirterek başlıyor. 

Yazar Türkiye'nin nihayet NATO ile de gerilim yaşadığı bir dönemde Rusya ve İran liderleriyle bir araya gelip Suriye sorununa çözüm aramasının tesadüf olmadığını belirtiyor.

İsayev'e göre Rusya-Türkiye ilişkileri tarih boyunca dalgalı bir seyir izlese de iki ülkenin hala birbirine verebileceği çok şey var. Yazar uçak krizinin ardından Türkiye'ye ürün satan Rus şirketlerin de zarara uğradığını hatırlatıyor. Buna göre, 2016'da Rus tarafının ihracat kaybı 5,6 milyar dolar. İlişkilerin düzelmesinden sonra Türkiye'nin Rusya'ya ihracatı yüzde 65,1 artarken, Rusya'nın Türkiye'ye ihracatı sadece yüzde 31,7 arttı. 

Öte yandan, Ukrayna ve Avrupa Komisyonu'nun çıkardığı engeller enerji hatları alanında Rusya için Türkiye'nin önemini arttırıyor.

İsayev ayrıca dünyanın herhangi bir bölgesinde sıcak çatışma ihtimalinin artmakta olduğunu, Rusya'nın ise müttefiklere ihtiyaç duyduğunu belirtiyor. 

Yazar Türkiye'nin Batıyla kurduğu askeri ilişkinin derinliği nedeniyle NATO'dan asla kopamayacağını, ancak bu durumun Rusya'nın mevcut gerilimden fayda sağlamasının önünde engel olmadığını ifade ediyor. Bu faydalar Suriye sorununun çözümü, Türk Akımı ve Akkuyu Nükleer Santrali projelerinin tamamlanması ve Rus şirketlerin Türk pazarındaki çıkarlarının gözetilmesi olarak sıralanıyor.

İsavey Rusya ile Türkiye'nin "dost" olamasalar da "iş ortağı" olabileceği düşüncesinde. Yazara göre bu ortaklıkta kritik nokta ise tüm inisiyatifi Türkiye'ye kaptırmamak.

http://www.turkrus.com  25.11.2017

  
297 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Saat
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.76495.7880
Euro6.41576.4414