Hava Durumu
KIRGIZİSTAN’DA 7-8 KASIM “TARİHİ VE ECDADI ANMA GÜNLERİ” İLAN EDİLDİ

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev, 7-8 Kasım’ı “Tarihi ve Ecdadı Anma Günleri” ilan etti.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezinden yapılan açıklamada, Atambayev’in, 7-8 Kasım’ın “Tarihi ve Ecdadı Anma Günleri” olmasını öngören bir kararname imzaladığı belirtildi.

Kararnamede, “Son yıllarda tarih biliminin gelişmesiyle birlikte bilim adamları Kırgızistan tarihinin önemli aşamalarına ve toplumun geçmişine ilişkin daha objektif bir bakış açısına yönelik yeni yaklaşımlar geliştirdi. Bin yıldır bağımsızlık hayali kuran ve 1917’de yaşanan Rus Ekim Devrimi halkımızın kaderinde dönüm noktası oldu. 1916 yılının sonbaharında Kırgız halkının Rus Çarlığına karşı ulusal kurtuluşu için ayaklanmasının ardından bağımsızlık temelleri atılmaya başlandı.” ifadesi kullanıldı.

Kırgız halkının tarihinde yaşanan trajik günlerin unutulmaması için böyle bir karar alındığına değinilen kararnamede, “7 ve 8 Kasım günlerinde Kırgızların, Rus Çarlığı’na karşı 1916 başlattığı isyanda hayatını kaybedenlerin, Rus Çarlığı döneminde katledilen Kırgız aydınların yanı sıra Büyük Ekim Sosyalist Devrimi”nin resmen anılması kararlaştırılmıştı.r” ifadelerine yer verildi.

Kırgızlar 1916 yılında, verimli topraklarının ellerinden alınması, 1. Dünya Savaşı için gençlerin askere çağırılması ve göçebe hayatı yaşayan Kırgızların geleneklerinin hiçe sayılması gibi nedenlerle Çarlık Rusyasına karşı ayaklanmıştı.

Kaynaklarda, Çarlığın sömürü politikası nedeniyle Kırgızlarla Türkistan topraklarında yaşayan Kazak, Özbek, Tacik, Dunganlar ve Uygurların da ayaklandığı, ayaklanmanın bastırılmasının ardından Kırgızistan’ın kuzeyinde yaşayan nüfusun yüzde 41 oranında azaldığı ifade ediliyor. Kırgızistan geçen yıl bu isyanda hayatını kaybedenleri 100 yıl aradan sonra ilk kez resmi törenlerle anmıştı.

http://www.qiriminsesi.com   07.11.2017

  
342 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Saat
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.09816.1225
Euro6.58766.6140