Hava Durumu
ÖZBEKİSTAN CUMHURBAŞKANI ŞAVKAT MİRZİYOYEV YARIN (25 Ekim ) TÜRKiYE GELİYOR-*Süleyman MERDANOĞLU *
Özbekistan’ın efsane Cumhurbaşkanı İslam Kerimov’un 2 Eylül 2016 tarihinde vefatından sonra, seçimle Özbekistan’ın ikinci Cumhurbaşkanı  olan  Sayın Şavkat Mirziyoyev yarın Çarşamba günü Türkiye’ye geliyor.
1 Eylül 1991 yılında bağımsızlığını kazanan Özbekistan’ı ilk tanıyan Türkiye olmasından sonra, ikili ilişkiler çok iyi başlamış zaman zaman kesintiye uğramıştır.
Son bir yılda, Sayın Mirziyoyev’in döneminde Türkiye ile Özbekistan arasında üst düzeyde ziyaretler gerçekleşmiş, Özbekistan’ın Ankara Büyükelçisini değiştirmekle yeni bir sayfa açılmış görünmektedir. Buda Türkiye Özbekistan halkı arasında ilişkilerin daha iyi olacağından  dolayı memnuniyet  yaratmaktadır.
Her ne kadar, gündem de iki ülke arasında vize konusu varsa da; aşağıdaki hususların ele alınacağı beklenebilir.
Bilindiği gibi, Türkiye Özbekistan vatandaşına vizesiz bir ay seyahat hakkı tanımaktadır. Fakat, Özbekistan Yeşil Pasaportlara (Hususi Pasaport) dahi vize uygulamaktadır. Davetiyeler  10-15 gün içinde geldikten sonra, konsolosluklar vize vermekteydi. Bu günlerde son değişikliğe göre, davetiye gelmeden vize başvurularını konsolosluk üç gün içinde verebilecektir. Halen Özbekistan Avrupa ülkelerine bu şekilde vize uygulamaktadır. Türkiye’ye vizenin kaldırılması söz konusu olamayacağından ancak; Hususi Pasaportlara vize uygulanmayabilir.
İkili ilişkilerin gelişmesinin yolunu açacaklardan biri de; Türkiye’den Özbekistan’a  seyahatın  pahalı oluşudur. THY ve Özbekistan Hava yolları her gün karşılıklı olarak sefer yapmakta,  biletler  geliş-gidiş  700-800 $ arasındadır. Bir haftalık Özbekistan seyahatı bir kişi için yaklaşık 1800-2000 $’dır.
Diğer bir konuda, iki ülke arasında yüksek öğretim ve iki ülkenin üniversitelerinin denklik meselesidir. Bu konu ele alınmalıdır. Rusya da 4.000 civarın da Özbek öğrenci üniversiteler de eğitim görmektedir. Daha Önce olduğu gibi Türkiye üniversiteleri  de Özbekistan öğrencilere daha fazla kontenjan tanımanın yolu açılmalıdır.
İkili Ticaret de istenen seviye şimdiye kadar yakalanamamıştır. Ticaret hacmımız 1.5 milyon dolar civarında  seyretmektedir

Buna benzer sorunların çözümünde; başta  sayın yetkililer olmak üzere; iş damlarımıza, STK, eğitim kültür sanatla ilgilenen herkese görev düşmektedir.

 ________________________________________

*Süleyman MERDANOĞLU

Özbekistan Uluslararası Altın Miras Vakfı Ankara Bölümü Başkanı (merdanogluslm@gmail.com )

  
585 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Saat
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar7.52927.5593
Euro8.92328.9590