Hava Durumu
Anlık
Yarın
31° 34° 16°
“ASYA OSCAR” ÖDÜLÜ İÇİN İKİ KIRGIZ FİLMİ ADAY GÖSTERİLDİ

Kırgız yönetmen Aktan Arım Kubat’ın “Centaur” filmi ve Dastan Capar Uulu ile Bakıt Mukul’un birlikte yarattığı “Baba Vasiyeti” filmi “Asya Oscar” ödülü için aday gösterildi.

Kırgızcinema sitesinde yer alan habere göre, 26 Kasım’da Brisbane şehrinde (Avustralya), Asya Pasifik Film Akademisi’nin (APSA) XI ödülünün töreni yapılacak. Asya-Pasifik bölgesindeki 70’den fazla ülkenin temsilcilerinin yarattığı en seçkin filmler katılacak.

Bu ödül her yıl uluslar arası ödüller arasında giderek önem kazanmakta ve sinema dünyası “Asya Oscarı” olarak adlandırılmaktadır.

“Centaur”, halkının geleneklerini korumak için çaresizce savaşan bir adam hakkında çekilen bir filmdir.

“Baba vasiyeti” filmi, Azat adlı gencin babasının cesedini ve vasiyetini Kırgızistan’a getirdiğini anlatıyor. Azat’ın babası Sovyetler Birliği’nin çöküşü sırasında köy sakinlerinden çok para alarak Amerika’ya kaçmış ve borçlarını ödeyemediğinden dolayı ülkesine dönememişti. Ancak, babası her zaman atalarının topraklarına gömülmek istiyordu. Kırgızistan’a gelen Azat babasının borçlarını öderken, çeşitli hayati olaylara şahit oluyor. Azat, kendi memleketini yeniden keşfediyor.

http://kaganat.kg/2017/10/16

  
309 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Saat
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.67455.6973
Euro6.27036.2955