Hava Durumu
KAZAKİSTAN TELEVİZYONLARINDA RUSÇA YAYIN KALDIRILDI

Kazak televizyonunda bir ilk!                                                                                                              Kazakistan’da devlet kanalı ‘Kazakistan’ televizyonu, ülke tarihinde bir ilki gerçekleştiriyor. Kanal, Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in talimatı doğrultusunda 1 Eylül’den itibaren tamamen Kazakça olarak yayın yapıyor.

Bu çerçevede başkent Astana’daki Bağımsızlık Sarayı’nda yapılan kutlama törenine katılan Kazakistan Cumhurbaşkanlığı İdaresi Yardımcısı Maulen Aşımbayev, yaptığı konuşmada nesiller boyu arzu edilen maksada nihayet ulaştıklarını ifade etti. Bağımsızlığın yirminci yılının kutlandığı bu günlerde elde edilen en büyük başarılardan biri olarak ana dilde yayın yapmak olduğunu ifade eden Aşımbayev, bu olayın yeni dönemin işareti olarak görüldüğünü, gelecek nesillerin kendi dilinde ve kültürünü tanıtan televizyonları seyrederek yetişeceğini belirtti.

Kazakistan İletişim Bakanı Askar Jumagaliyev ise yeni yayın döneminde Kazakistan kanalı bünyesinde açılan ‘Medeniyet’ kanalı ile sadece Kazak kültürünün değil, aynı zamanda Türk halklarının medeniyet ve kültürünün de tanıtımına büyük katkı sağlayacağını belirtti. Toplumların temel taşı olan aile ve çocuk terbiyesinin önemine binaen açılan ve bir yaşına giren ‘Balapan’(Çocuk Tv) kanalının yayınlarının sevilerek ve ilgiyle takip edildiğini vurgulayan Jumagaliyev, Kazakistan’da televizyon sektörünün uluslararası standartlara uygun, kaliteli yayınlar yaptığını ifade etti.

Kazakistan Radyo, Televizyon Kurumu Müdürü Nurjan Muhamedjanova ise yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı Nazarbayev tarafından kendilerine verilen bu görevi yerine getirmekten duydukları gururu dile getirdi. Kazakistan kanalının yüzde yüz Kazakça yayına başlamanın kendilerine ayrı bir sorumluk verdiğini ifade eden Muhamedjanova, bu sorumluluğun bilincinde çalışmalarına devam edeceklerini kaydetti. 
Kutlamaya katılan Kazakistan’ın önde gelen şair, yazar ve siyasetçileri birlikte fotoğraf çektirdi.

http://www.yenidenergenekon.com/578-kazakistan-televizyonlarinda-rusca-yayin-kaldirildi/   27.09.2011

  
2478 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Saat
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.15506.1797
Euro6.72966.7566