Hava Durumu
ÖZBEKİSTAN VE KIRGIZİSTAN SINIR KAPILARINI AÇMAYA DEVAM EDİYOR

Özbekistan Cumhurbaşkanı Şavkat Mirziyoyev’in iktidara gelmesiyle ülkenin Orta Asya devletlerine karşı uyguladığı “komşularla sıfır sorun” siyaseti sonucu bölgede giderek ilişkilerin düzeldiği, gerilimin yok olduğu görülmeye başladı. Özbekistan  Cumhurbaşkanı Şavkat Mirziyoyev'in iktidara gelmesiyle ülkenin Orta  Asya devletlerine karşı uyguladığı "komşularla sıfır sorun" siyaseti sonucu bölgede giderek ilişkilerin düzeldiği, gerilimin yok olduğu görülmeye başladı.

Mirziyoyev'in 5 Eylülde  Kırgızistan'a gerçekleştirdiği resmi ziyareti kapsamında Özbekistan-Kırgızistan Devlet Sınırı Anlaşması'nın imzalanması sonrası iki ülke arasındaki 26 senelik sınır sorunu halledilerek, ziyaretin hemen ardından  Özbekistan'ın Andican ve  Kırgızistan'ın Oş vilayetleri sınırındaki Dostluk Sınır Kapısı açılmıştı.
Sınır belirsizliğinden en çok gerilim yaşayan noktalardan biri  Özbekistan'ın Namangan ve  Kırgızistan'ın  Celalabad vilayetleri sınırındaki topraklar idi. İki ülke arasındaki ilişkilerin düzelmesi sonucu bu bölgedeki 2010'da kapanan "Kasansay" sınır kapısı da tekrar açıldı. Birbirleriyle aile bağları olan, aynı değerleri paylaşan sınırdaki  Özbekistan'ın Kasansay ve  Kırgızistan'ın Alabuka ilçeleri halkı yıllardır karşı tarafa geçmek için 100 kilometre uzakta olan başka vilayetteki sınır kapısını kullanmak zorundalardı. İki vilayet üst düzey devlet görevlilerinin de katılımı ile gerçekleşen açılış töreninde devlet başkanlarının Bişkek görüşmesi, bir dilde konuşan, bir millet olan Özbek ve Kırgız halkları ilişkilerinde yeni sayfa açtığı vurgulandı.  Özbekistan Sınır Koruma Komitesi yetkilisi tarafından yapılan açıklamada, şimdilik yaya geçidine açık "Kasansay" sınır kapısı daha sonra araçlar için de açılacağı bildirildi.

https://www.sondakika.com/  22.09.2017

  
584 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Saat
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar7.26107.2901
Euro8.58788.6223