Hava Durumu
2018 KAZAKİSTAN'DA "ÖZBEKİSTAN YILI" İLAN EDİLECEK

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, geçen Özbekistan’a yaptığı resmi ziyarette gelecek sene ülkesinde “Özbekistan Yılı” etkinliklerinin düzenleneceğini ve 2019’da da Özbekistan’da “Kazakistan Yılı” olacağını ifade etti Kazakistan  Cumhurbaşkanı  Nursultan Nazarbayev, geçen  Özbekistan'a yaptığı resmi ziyarette gelecek sene ülkesinde " Özbekistan Yılı" etkinliklerinin düzenleneceğini ve 2019'da da  Özbekistan'da " Kazakistan Yılı" olacağını ifade etti.

Özbekistan  Cumhurbaşkanı Şavkat Mirziyoyev ile ikili ve heyetler arası görüşmelerin ardından iki ülke arasından 10'dan fazla anlaşma imzalandı. Bu anlaşmalar iki ülke arasında askeri, teknik, enerji alanında iş birliği, kaçakçılık ve gümrük kurallarının ihlaline karşı ortak mücadele, iki ülke demiryolları arasında stratejik ortaklık, sınır kapılarının modernizasyonu, sınır bölgelerinin geliştirilmesi ve iki ülke arasında su kaynaklarıyla ilgili anlaşmalar oldu.
Mirziyoyev,  Kazakistan'ın,  Özbekistan'ın önemli ortaklarından olduğunu vurgulayarak, "Bu tarihi ziyaret, büyük bir yolun başlangıcıdır. Bizler dili, dini, tarihi ve kültürü bir halklarız" ifadesini kullandı.
İki ülke arasındaki dostluk ilişkilerinin temelinde, ortak tarihi geçmişin yattığını belirten Nazarbayev ise "Gelecek sene  Kazakistan'da " Özbekistan Yılı" ilan ederek etkinliklerini düzenleyeceğiz ve 2019 yılında ise  Özbekistan'da " Kazakistan Yılı" olacak" diye konuştu.

https://www.sondakika.com  20.09.2017

  
543 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Saat
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.83746.8648
Euro7.68057.7113