Hava Durumu
BİŞKEK’TE KAZAK YAZARI AVEZOV’UN 120. YILDÖNÜMÜNE İTHAFEN BİLİMSEL BİR KONFERANS

15 Eylül’de Kırgızistan Ulusal Bilimler Akademisi’nin konferans salonunda Kazak şairi, gazeteci, yazar, professör, tercüman, oyun yazarı ve Kazak Bilimler Akademisi akademisyeni Muhtar Auezov’un 120. yıldönümüne ithaf edilen bilimsel bir konferans yapıldı.

“Bilim ve kültürde akademisyen Muhtar Avezov” konulu bilimsel konferansına folklorcu, edebi eleştirmen, filolog, filozof, tarihçi, etnograf, kültür ve siyaset uzmanları katıldı.

Etkinlik sırasında katılımcılar çalışmalarını sundular.

Muhtar Omarhan oğlu Avezov, Kazak eğitimci, yazar, çevirmen, eleştirmen, siyasetçi, düşünür.

Kazakların en verimli yazarlarından biridir. Kazak destanları ve genel Türk edebiyatı ile araştırmalar yapmış; hikâye, çeviri, deneme, roman türlerinde eserler vermiştir. Kendisi için “Doğunun Şolohov’u” veya “İkinci Abay” tabirleri kullanılmıştır Kazak edebiyatında batılı tarzda nesir geleneğinin ilk temsilcisi kabul edilir.

Tüm hayatı boyunca en çok etkilendiği kişi Abay Kunanbayoğlu ‘dur. En ünlü eseri, onun hakkındaki “Abay Yolu” adlı dört ciltlik destansı romanıdır.

Kendisine verilen değer sonucu Kazakistan’da onun hakkında Muhtartanuv (Muhtar Avezov’u tanıma ve öğrenme bilimi) biçiminde tek bilim adamı hasredilen araştırma alanı oluşturulmuştur.

http://kaganat.kg  2017/09/16

  
316 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Saat
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.78355.8067
Euro6.43886.4646