Hava Durumu
ÖZBEKİSTAN'DA MİLLETLERARASI KAYNAŞMA TURNUVASI

Özbekistan'da örnek bir çalışmaya imza atılarak, bu ülkede yaşayan değişik milletlere mensup güreşçiler arasında turnuva düzenlendi.

Grekoromen ve serbest kategoride yapılan kaynaşma amaçlı turnuvada değişik milletlere mensup çok sayıda güreşçi 10'a yakın ayrı stilde birlik ve beraberlik için mindere çıktı.

İki gün devam eden turnuvaya ülkede yaşayan Tacik, Tatar, Kazak, Kırgız, Rus, Özbek, Azeri ve Koreli 20'ye yakın farklı milletten güreşçiler iştirak etti.

Özbekistan Güreş Federasyonu ve burada faaliyet gösteren Azerbaycanlılar Temsilciliği girişimiyle düzenlenen turnuvanın final müsabakaları öncesinde yapılan konuşmalarda ise birlik ve beraberlik mesajı verildi.

Özbekistan Halkları Kültür Merkezi Başkanı Nasreddin Muhamediyev, 130 dolayında değişik millete mensup insanın yaşadığı ülkede en büyük zenginliğin bu halklar arasında sağlanan barış, huzur, birlik ve beraberlik olduğunu söyledi. Muhamediyev ülkedeki halklar arasındaki kaynaşmayı daha da pekiştirme adına düzenlenen güreş turnuvasının bu bağlamda ayrı bir önem teşkil ettiği kaydetti.

Azerbaycan'ın Özbekistan Büyükelçiliği Baş Maslahatgüzarı Akif Aliyev ise turnuvanın organizasyonundan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Aliyev, Özbekistan ve Azerbaycan arasındaki işbirliği ve yakınlaşmanın iki ülke cumhurbaşkanının gayretleri sayesinde günden güne daha da gelişmekte olduğuna vurgu yaptı.

Özbekistan Azerbaycanlılar Temsilciliği Başkanı Mobil Mamedov ise her şeyden önce burada yaşayan halkların birlik ve beraberliğe ihtiyaçları olduğunu, sporun da insanları kaynaştırma ve yakınlaştırma adına önem arz ettiğine vurgu yaptı. Turnuvayı da bu amaçla düzenlediklerini sözlerine ekledi.

Konuşmalardan sonra iki ülke milli marşı okundu. Ardından çalınan def, zurna, surney ve karney eşliğinde final müsabakalarına start verildi.

Çekişmeli geçen müsabakalar sonunda değişik stillerde dereceye girenlere güreşçilere turnuva anısına madalya ve değişik hediyeler verildi.

Cihan Haber Ajnası (Cihan)'na konuşan turnuva organizatörlerinden Özbekistan Azerbaycanlıları Temsilci Mamedov, "Bu turnuvayı Özbekistan ve Azerbaycan'ın bağımsızlıklarının 20. yıl dönüne atfen burada yaşanan değişik milletlere mensup güreşçiler arasında düzenledik. Turnuvaya 140 dolayında kişi iştirak etti." dedi.

http://spor.haberler.com  25.09.2011

  
1998 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Saat
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.09816.1225
Euro6.58766.6140