Hava Durumu
BDT EKONOMİK KONSEYİ, ALMATI'DA TOPLANDI

Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) Ekonomik Konseyi, Kazakistan'ın finans merkezi Almatı'da toplandı.
Kazakistan'ı Başbakan Birinci Yardımcısı Ömirzak Şukayev'in temsil ettiği toplantıda Bağımsız Devletler Topluluğu, Avrasya Ekonomik Topluluğu, Entegrasyon Komitesi 55. toplantısı ve Gümrük Birliği gibi konular ele alındı.

Toplantıya ev sahibi Kazakistan'n yanı sıra, Azerbaycan, Tacikistan, Ermenistan, Moldova, Beyaz Rusya, Kırgızistan, Moldova, Rusya, Tacikistan, Türkmenistan ve Ukrayna katılırken Özbekistan gözlemci statüsünde temsil edildi.

Toplantıda bir konuşma yapan Kazakistan'ın Başbakan Birinci Yardımcısı Ömirzak Şukayev, Kazakistan'ın temel dış politika önceliklerinden birinin Avrasya Ekonomik Topluluğu (AET) içinde işbirliği geliştirmek olduğunu söyledi. Bu örgütün kurucusu olarak, Kazakistan'ın büyük rol oynadığının altını çizen Şukayev, özellikle petrol sektöründeki ilişkilerin güçlendirilmesi, yakın ve etkin ekonomik ve ticari işbirliği, transit ve taşıma kapasitesinin etkin kullanımı yönünde adımlar atılması gerektiğini belirtti.
Kazakistan, Rusya ve Beyaz Rusya arasında imzalanan ve yürürlüğe giren Gümrük Birliği anlaşması çerçevesinde entegrasyon sürecinin AET'nin ana hedeflerinden biri olduğunu vurgulayan Ömirzak Şukayev, Gümrük Birliği ile Kazakistan'ın dünya pazarına girmek için geniş bir cephe kazandığının altını çizdi.

Gümrük Birliği'nin siyasi bir oluşum olmadığına dikkat çeken Şukayev, bu birliğin tamamen ekonomik bir proje olduğunu ve toplumların katılımının amaçladığını belirtti. Şukayev ayrıca, Gümrük Birliği'nin ortak ekonomik alanlar oluşturmak için önemli fırsatlar sunduğunu da sözlerine ekledi.

BDT ÜLKELERİ SERBEST TİCARET BÖLGESİNDE ANLAŞMA SAĞLAYAMADI

Bu arada toplantıda Bağımsız Devletler Topluluğu serbest ticaret bölgesinin oluşturulması ile ilgili çerçeve belgede anlaşma sağlanamadı. Kazakistan'ın Almatı şehrinde düzenlenen toplantının ardından basına değerlendirmede bulunan Kazakistan Ekonomi Bakan Yardımcısı Umirzak Şukeyev, bir çok ülkenin farklı taleplerinin olduğunu bu konuda uzlaşı sağlamakta zorlandıklarını söyledi.

BDT ülkelerinin ikili ticari anlaşmaları olduğunu, ancak ortak bir anlaşma konusunda henüz mutabakata varamadıklarını belirten Şukeyev, "Taraflar farklılıkları gidermek için Ekim ortasına kadar ikinci bir oturum yapılması konusunda mutabakat sağladı." dedi.

KAZAKİSTAN, Rusya VE BEYAZ Rusya GÜMRÜK BİRLİĞİ KONSEYİ KURUYOR

Öte yandan Rusya, Beyaz Rusya ve Kazakistan, Gümrük Birliği Konseyi kuruyor. Yaklaşık 1, 5 yıldır aralarındaki gümrükleri kaldırıp, üçüncü ülkelere karşı ortak gümrük politikaları izlemeye başlayan Kazakistan, Rusya ve Beyaz Rusya kurumsallaşmayı sağlama amaçlı gümrük birliği konseyi kuruyor. Kurulacak konsey Avrasya Ekonomik Topluluğu'nun bir alt organı olarak çalışacak.

Kurulacak Konseyde Rusya'nın yüzde 57 , Belarus ve Kazakistan ise yüzde 21, 5 temsil edilecek. Konseyin toplam 10 üyesi olacak. Konsey'in bütçesinin yıllık 50-60 milyon Dolar olacağı tahmin ediliyor.
http://www.sondakika.com/   23.09.2011

  
1884 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Saat
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.09816.1225
Euro6.58766.6140