Hava Durumu
Anlık
Yarın
15° 27° 9°
NOBEL ÖDÜLLÜ SANCAR’IN ADI KIRGIZİSTAN’DA EĞİTİM KURUMUNA VERİLDİ

Nobel ödüllü Türk bilim adamı Prof. Dr. Aziz Sancar’ın ismi  Kazakistan‘daki Cusup Balasagun  Kırgızistan Milli Üniversitesinde (KMÜ) kurulan uzaktan eğitim merkezine verildi.

Rektörlük binasındaki merkez,  Türkiye‘nin Bişkek Büyükelçisi  Metin Kılıç ve  Rektör Kanat Sadıkov tarafından açıldı. Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) malzeme desteği verdiği merkez,  Türkiye ve  Kırgızistan‘ın eğitim ve bilim alanındaki işbirliği çerçevesinde hayata geçirildi.

Cusup Balasagun Kırgizistan Milli Üniversitesinin ülkenin en büyük üniversitesi olduğunu dile getiren Kılıç,  Türkiye‘nin ülkenin eğitim hayatına yaptığı katkının önemine değindi.

Kılıç, merkeze ismi verilen Türk bilim adamı Sancar hakkında, “Nobel ödülünü kazanan Aziz Sancar’ın  Türkiye‘nin olduğu kadar  Kırgızistan‘ın da ve Türk devletlerinin de gurur kaynağı olduğuna inanıyoruz. Bunun için bu uzaktan eğitim merkezine onun adının verilmesini yararlı buluyoruz. Türk dünyasında öne çıkan herkesi hepimizin ortak varlığı olarak görüyoruz. Kırgız edebiyatçı  Cengiz Aytmatov, sinema yönetmeni Tolomuş Okeyev gibi isimler sadece  Kırgızistan‘ın değil Türk dünyasının da övünç kaynağıdır.” diye konuştu.

Rektör Sadıkov da üniversitenin  Türkiye‘deki kurumlarla yaptığı işbirliği çalışmalarından duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Türk Büyükelçiliğine ve TİKA’nın Bişkek Program Koordinatörlüğü yetkililerine teşekkür etti.

Kılıç ve Sadıkov, açılışını yaptıkları merkezde  Sakarya Üniversitesi ile bağlantı kurularak ilk dersi gerçekleştirdi.

“Üniversitemizde bir ilk”

Rektör Sadıkov, AA muhabirine yaptığı açıklamada, merkezden öğrencilerin yanı sıra araştırma ve inceleme yapan akademisyenlerin de yararlanacağını söyledi.

Türkiye’de işbirliği içinde oldukları 9 üniversite ile telekonferans yöntemiyle fikir alışverişlerinde bulunacaklarını ifade eden Sadıkov, Türkçe’ye ilgi gösteren öğrencilerin merkezde dil pratiğini geliştirebileceklerini kaydetti.

http://kaganat.kg  11.07.2017

Paylaş |                      Yorum Yaz - Arşiv      204 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Saat
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar4.07304.0893
Euro4.96854.9884