Hava Durumu
KAZAKİSTAN-ÖZBEKİSTAN İLİŞKİLERİ

KC Taşkent Büyükelçiliği’nin Basın Servisi, 23 Şubat’ta Özbekistan Cumhurbaşkanı Şavkat Mizryoyev ile Kazakistan Başbakan yardımcısı Askar Mamin’in görüştüğünü bildirdi.

Görüşmede Kazak-Özbek ekonomik ve ticari ilişkilerinin tüm perspektiflerinin ele alındığı açıklandı.

Kazakistan’ın başbakan yardımcısı Askar Mamin, şuan Kazak-Özbek ticari ve ekonomi ilişkileri kapsamında ziraat ve tarım sekötründe, kimyasal sanayide ortak şirketlerin çalıştığını ve otomobil sanayisi ile turizmde yeni projelerin hazırlanmakta olduğunu belirtti.

Bunun yanısıra, otobüs ulaşımı ve uçak seferlerinin haftada 6 kez yapılmasına dair çalışmaların yapıldığını ve Almatı-Taşkent arasında hızlı tren servisinin hizmete sunulacağını vurguladı.

Ayrıca, 2016’da 1.6 milyar ABD Doları hacminde kaydedilen Kazak-Özbek ticari ilişkilerin 2020’ye kadar 5 milyar ABD Dolarına kadar arttırılması planlandığı açıklandı.

Görüşme sonunda ise Özbek lider Mirzyoyev’in Kazak başbakan yardımcısı Mamin’e “Dustlik” devlet nişanını takdim ettiği bildirldi.

Bunun yanısıra Mamin’in ÖC Başbakan yardımcısı Ramatov’la görüştüğü ve görüşme sonucunda iki ülke arasındaki ilişkilerin pekiştirilmesine yönelik protololün imzalandığı ifade edildi.

 http://www.kaztr.com  25.02.2017

  
955 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Saat
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.56506.5913
Euro7.20567.2345