Hava Durumu
TÜRK MATBAASI “KIRGIZİSTAN’IN EN İYİ İHRACATÇISI” ÖDÜLÜNE SAHİP OLDU

Bişkek (Golden Bridge News) Bişkek’te “Kırgızistan’ın en iyi ihracatçısı” ödül kazananları ödüllendirme töreni yapıldı.

Ödüllendirme töreninde açılış konuşması gerçekleştiren Kırgızistan Başbakanı Sooronbay Ceenbekov, “İhracat, ekonomi kalkınmasında önemli bir rol alır ve büyümenin ana faktörlerden biridir. İhracat potansiyelini desteklemek ve geliştirmek için Kırgızistan Hükümeti tarafından 2015-2017 yılları için ihracat geliştime programı kabul edilmiştir. Program kapsamında ihracata yönelik işletmelerin finanse edilmesi yönünde bir projenin başlatılması planlanmaktadır. Ihracatçılar için nihai faiz oranı, ticari anlamlı olarak daha düşük olacaktır, yani yılda % 10 olacak” dedi. Sooronbay Ceenbekov, Kırgızistan’da ihracatçılar için vergi indirimleri üzerine en uygun koşullar yaratıldığını vurgulayarak, “Bu koşullar yerli ihracatçılara rekabet avantajı sağlıyor. ihracat potansiyeli ve ihracat olanakları hakkında bilgilere erişimi geliştirmek için ticaret portalı oluşturulacak, bilgilendirme kampanyaları yapılacaktır ve dış pazarlara ürünleri ihraç etme koşulları hakkında bilgi sağlayan yönetim geliştirilecektir. Ağustos 2017’de, gıda güvenliği üzerindeki AEB teknik düzenlemeler yürürlüğe girecek. İhracatçılar, standartların ve kalite kontrolün yeni gereksinimleri için hazır olması gerekiyor. Devlet bu üzerinde tüm gerekli yardım ve desteği sağlayacak” ifadelerine yer verdi.

Hükümet Başkanı Sooronbat Ceenbekov “Kırgızistan’ın en iyi ihracatçısı” kazananlara faaliyetlerde ve ihracatı geliştirmede başarılar dileyerek, ihracatçılar katkıda bulunmasaydı ülkenin 2016 yılında ihracatta olumlu sonuçlara erişebilemiyeceğini özellikle vurguladı.

On yıldan beri Kırgızistan’da faaliyetini sürdüren Türk İş Adamı Suat AKPINAR’ın sahibi olduğu İzBasma matbaacılık şirketi de “Kırgızistan’ın en iyi ihracatçısı” unvanı kazanmış firmalar аrasında.

http://www.goldenbridgenews.com    Friday February 24th, 2017

  
477 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Saat
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.56506.5913
Euro7.20567.2345