Hava Durumu
Anlık
Yarın
31° 34° 16°
TÜRKİYE AZERBAYCAN KÜLTÜR SANAT İLİŞKİLERİ-Süleyman MERDANOĞLU *

Birinci Dünya Savaşında felaketle neticelenen 1915 yılı Sarıkamış askeri harekatında, Bakü'de kurulan 'Kardeş Kömeği Komisyonu’nun Türk esirlere yaptıkları yardımlar hatıralarımızdan silinmemiştir. Kafkas İslam Ordusu şehitleri ile Azerbaycan'dan Çanakkale'ye gelerek Anadolu'nun bağımsızlığı uğruna can veren şehitler, bizi birbirimize bağlayan unutulmayacak günlerin birer halkasıdır.
Sovyetler Birliği'nin dağılmasından sonra, Azerbaycan'ın bağımsızlığını 9 Kasım 1991’da tanıyan ilk ülke Türkiye olmuştur.

Ortak tarihi ve geçmişi olan Türkiye ve Azerbaycan arasındaki ilişkiler Azerbaycan'ın bağımsızlığı sonrasında giderek gelişmiş, bu gün en iyi seviyeye gelmiştir.

Azerbaycan'ın Bağımsızlığını yeni kazandığı dönemlerde Azerbaycan ve Türkiye arasındaki ilişkilerin gelişmesinin en önemli nedeni; tarihi ve kültür bağı nedeniyle, iki halk ve devletler birbirlerini kardeş ve iyi bir dost olarak görmektedir.

Azerbaycanlılar ve Türkiye Türkleri, aynı ırktan oldukları ve aynı kökten geldikleri için bu iki devlet, birbirlerini "kardeş devlet" saymaktadır.

Türk dünyası genelinde ve temelinde yer alan önemli ülkelerden ikisi Türkiye ve Azerbaycan'dir.

Türkiye Cumhuriyeti ve Azerbaycan Cumhuriyeti'nin ilişkileri öteden beri uluslararası politikaları İçerir.

İki ülke, tarihin zor dönemlerinde hem bu toprakların bağımsızlığını kazanmasında hem de Anadolu'nun düşmana karşı savunulmasında kader birliği yapmıştır.

Karabağ Savaşı'nda Türkiye Azerbaycan'ı desteklemiş, bunun yanında Azerbaycan da Türkiye'nin meselelerinde yanında olmuştur.

Ermeni açılımı ve tepkiler Azerbaycan-Türkiye arasında imzalanan bazı sözleşmeler ve protokoller iki ülke arasındaki ilişkileri daha da güçlendirmiştir.

Azerbaycan’ın bağımsızlığının 25. Yılı sürecinde her ülke arasında yapılan birçok sosyal  ekonomik kültürel  ve sanatsal anlaşmalar çerçevesinde ikili ilişkiler olumlu yönde gelişmeler günümüzde devem etmektedir.

Azerbaycan ve Türkiye'nin bugüne kadar siyasi ve ekonomik alanlarda olduğu gibi,  ilişkiler tesis edilmekte, bu sarsılmaz güçlü ilişkilerin, kültür ve sanat alanında daha da ileri bir noktaya varacağından en ufak bir kuşku duyulmamaktadır.

Türkiye ile Azerbaycan arasında; İpek Yolu ve Dede Korkut’un tarihi mirasının canlandırılması,  Köroğlu’nun UNESCO Listelerine Azerbaycan ile Türkiye’nin Ortak Mirası Olarak yer alması konusunda ortak projelerinin ele alınması, Azerbaycan ve Türkiye'nin tek bir millet olduğunu bir kez daha göstergesidir.

Azerbaycan’ın tanınmış her sanatçısı Türkiye’de yapılan kültür sanat programlarına katıldığı gibi, Türkiye’den de aynı şekilde sanatçılar Azerbaycan’da benzeri etkinliklere katılmış ve katılmaya devam etmektedir.

Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Sayın Cumhurbaşkanı İlham Aliyev; her zaman; Türkiye ve Azerbaycan'ın, dostluk, kardeşlik, iyi komşuluk temelinde yürüttükleri ilişkileri, beraberce kültürel sanat ağlarla daha da güçlendirmek arzusunda olduklarını, her türlü uluslararası platformda desteklemeyi dile getirmişlerdir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev arasında varılan mutabakat sonucunda şekillenen “Eylem Planı" çerçevesinde projelere kültürel boyut kazandırma isteklerinden; ülkeler arasında kutlanan etkinlikleri yeterli görmemektedirler.

Azerbaycan’ın ünlü şair ve yazarı merhum Bahtiyar Vahapzade'nin "Türkiye ve Azerbaycan bir ananın iki oğlu" dediği gibi ve Azerbaycan'ın kurucusu merhum Haydar Aliyev'in her zaman dile getirdiği "bir millet iki devlet" anlayışı doğrultusunda yürütülen iki ülke ilişkilerin her alanlarda olduğu gibi, kültür sanat işbirliğinde de bundan sonrada çok daha güçlü bir şekilde devam edeceği aşikardır.

Bize düşen görev, sahip olduğumuz bu müşterek değerlerin kıymetini her daim bilebilmek ve bu bilinci yeni nesillere layıkıyla aktarmaktır.

Gücünü ortak tarih ve kültür birliğinden alan, son derece sıkı bağlarla birbirine kenetlenmiş, geçmişte olduğu gibi bugün de kader birliği içinde olan iki ülke Türkiye ve Azerbaycan; dostluk, kardeşlik, iyi komşuluk temelinde yürüttükleri ilişkilerini, beraberce örecekleri kültürel ağlarla daha da güçlendirmek arzusundadır.

Ülkeler arasında yapılan “Türkiye Kültür Haftası ” ve “Azerbaycan Kültür Günleri", Azerbaycan-Türkiye ilişkilerinde, halklarımızın  ortak kültürüne ait değerlerin; el sanatları ve fotoğraf sergileri, tiyatro temsilleri, film gösterimleri, aşık atışmaları, edebiyat, kültür ve sanat, müzik,…  konulu sosyal kültürel etkinlikler, aramızdaki gönül köprümüz her geçen gün artarak devam etmektedir.

Düzenlenen bu tür etkinlikler, iki ülkenin kültürel değerlerinin halklarımıza tüm yönleriyle tanıtılmasında öncü bir rol oynamaktadır. Gerçekleştirilmekte olan kültürel etkinlikler, kardeş ülkelerin halklarıyla buluşmaktır. Bu kapsamda, ilişkilere yeni bir ivme ve boyut kazandırmaktadır.                                                                   

KAYNAKLAR:

http://www.tika.gov.tr/

https://tr.wikipedia.org

http://basin.kulturturizm.gov.tr/

http://www.karsdernek.com/

_________________________________________________________

*Süleyman MERDANOĞLU

Özbekistan Uluslararası Altın Miras Vakfı

Ankara Bölümü Başkanı (merdanogluslm@gmail.com)

 

  
1879 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Saat
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.67455.6973
Euro6.27036.2955