Hava Durumu
TÜRKİYE ÖZBEKİSTAN KÜLTÜR VE SANAT İLİŞKİLERİ-Süleyman MERDANOĞLU*

Türkiye ve Özbekistan arasındaki kültür sanat ilişkileri çok eskilere dayanır. İki ülkenin ortak özellikleri, tarih kültür sanat ve Türk boylarından olmaları, dillerindeki benzerlikten kaynaklanmaktadır.

Türkiye’nin Özbekistan’ı 1 Eylül 1991 yılında bağımsızlığını tanınmasıyla birlikte iki ülke arasındaki ilişkiler hızla gelişmiştir.

" 22-24 Aralık 1991 tarihleri arasında Özbekistan’ın ilk Cumhurbaşkanı İslam Kerimov Türkiye’yi ziyaret ettiğinde, yaptığı çeşitli açıklamalarda Özbekistan’ın izleyeceği yol hakkında kısaca şu açıklamada bulunarak; “Eğer Türkiye bize destek olursa, Özbekleri bundan sonra kimse boyunduruk altına alamaz...”  demiştir. Bu, çeşitli alanda ikili ilişkileri geliştirmesine yönelik söylevdir.

Bir devletin kültür ve sanatı o devletin dünyaya açılan penceresidir ve diğer devletler ile kuracağı köprüdür.

İki ülke arasında yapılan anlaşmaları çerçevesinde, Türkiye ve Özbekistan arasında sadece ticari ve ekonomik ilişkilerden başka, aynı zamanda kültürel ve sanatsal ilişkiler de gelişmektedir.

  Özbekistan’ın tanınmış sanatçıları ve sanatçı gurupları; Türkiye’de, Türk sanatçılar da Özbekistan’da çeşitli kültürel faaliyetlerinde bulunmuş ve bulunmaya devam etmektedir. Bu tür kültür ve sanatsal etkinlikler Türkiye ve Özbekistan arasında kültürel alışverişi teşvik etmekte, genellikle sosyo-ekonomik ilişkilerin daha da gelişmesine katkıda bulunmaktadır. İki ülke arasında diğer ilişkilerin de gelişmesine katkı sağlamaktadır.

Eğitim, bilim ve kültür konularıyla ilgilenen uluslararası kuruluş olan UNESCO tarafından 2007 yılında Taşkent şehrinin “İslam Kültürünün Başkenti” unvanıyla takdim edilmesi Özbekistan’da olduğu gibi Türkiye’de de önemli kültürel manevi vaka olarak değerlendirilmiştir.

Türkiye’nin de ortak kültürü olan, Özbekistan’ın Mamun Akademisi’nin 1000’ci  yılı, Semerkant’ın 2750’ci Mangiran’in 2000’ci … kuruluş yıl dönümleri ve İmam Maturidi (863-944), Bahâeddin Nakşibend (1318-1389), Emir Timur (1336-1405), Ali Şir Neva-i  (1441-1501)…gibi Türk ve İslam büyükleri, Türkiye’de çeşitli etkinliklerle anılmış, özelikle Özbekistan’ın bağımsızlığından sonra Türkiye’de yüzlerce Özbekistan konulu etkinliklere ev sahipliği yapmıştır. Bu etkinliklerde; bakanlıklar, üniversiteler, belediyeler, sivil toplum kuruluşları basın yayın önemli görevler üstlenerek, kültür ve sanat alanında köprü olmuştur.

18 Kasım 2016 tarihinde Özbekistan’ı ziyaret eden Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın Özbekistan Sayın Cumhurbaşkanı  Şavkat Mirziyoyev ile görüşmelerinde;  ikili ilişkilerin geliştirilmesi  de ele alınmış; Türkiye’nin Özbekistan’ı ilk tanıyan ülke olduğunu hatırlatarak, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hitaben şöyle demiştir. "Biz bunu hiçbir zaman unutmayacağız. Özbek ve Türk halklarının dini, dili, tarihi ve kültürü birbirine çok yakın ve bağlıdır ve bu çok doğaldır. Türkiye günümüzde dünyada oldukça saygın ve büyük imkanlara sahip bir ülkedir. Siz, büyük bir hayati tecrübeye ve siyasi deneyime sahip bir lidersiniz. Sizin öncülüğünüzde Türk halkı büyük başarılar elde etmektedir. Sizin Türk halkına olan sonsuz sevginiz ve göstermekte olduğunuz gayretiniz çoğu insanı olduğu gibi beni de şaşırtmıştır ve bize ibret olmaktadırSöylediklerimizi artık uygulamada, yapacağımız işlerde göstermenin tam zamanı gelmiştir. İki büyük halk ise, bu kardeşliğini, iş birliğiyle tüm dünyaya göstermesi gerekir. Sizin, pek çok defa söylediğiniz, 'Kardeşlik, sadece lafta değil, iş birliğinde, yapacağımız işlerde gösterme zamanı geldi' sözünüz, bana çok yakın gelmektedir. İnanıyorum ki, bu görüşmelerden sonra yürüteceğimiz iş birliğini, aynı zamanda diğerlerine de örnek olacak şekilde gerçekleştirmeye kadiriz…” Diyerek  böylece iki ülke arasında yeni bir dönem başladığını işaret etmişleredir.

Kültürel sanat  ve insani alanlarda karşılıklı yarar sağlayan ikili ilişkilerin, özellikle ticari-ekonomik, kültürel ve insani yardım ilişkilerinin geliştirilmesi için tüm çabaları göstermek gerekmektedir. İlişkilerin daha da sıcak bir şekilde gelişmesini sağlayacak iki ülke de gereken kaynaklara ve büyük potansiyele sahiptir.

Tarihsel bağımız olarak, toplumsal gelişme süreci içinde yaratılan maddi ve manevi değerler ile sonraki nesillere iletmede bağımsızlığın ve egemenliğinin ölçüsünü gösteren bu soyut araçların bütünü olan; kültür ve sanat ilişkilerimiz ülkelerimiz arasında bir köprü olmaya devam edecektir.

KAYNAKLAR:

1- www.altinmiras.com
2- Sabah Gazetesi Türki Cumhuriyetleri dizisi 1992
3- http://aa.com.tr/
4- http://www.sabah.com.tr/
5-  http://www.haberturk.com/

 _______________________________________________

*Süleyman MERDANOĞLU (merdanogluslm@gmail.com)

Özbekistan Uluslararası Altın Miras Vakfı Ankara Bölümü Başkanı

NOT:www.altinmiras.com Kaynak gösterilerek alıntı yapılabilir.

                        

  
1342 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Saat
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.56506.5913
Euro7.20567.2345