Hava Durumu
ÖZBEKİSTAN, BAĞIMSIZLIĞININ 20. YIL DÖNÜMÜNÜ COŞKUYLA KUTLADI

Özbekistan, Sovy etler Birliği'nden ayrılışının 20. yıl dönümünü coşkuyla kutluyor. Başta başkent Taşkent olmak üzere ülke genelindeki kutlamalar renkli görüntülere sahne oluyor.
Bağımsızlık günü olan 1 Eylül dolayısıyla düzenlenen ve bugün ülke genelinde devam eden kutlamaların ilki Cumhurbaşkanı İslam Kerimov’un da katılımıyla Taşkent’te gerçekleşti.
Alişir Nevai Parkı’nda hazırlan özel platformda düzenlenen kutlama töreni, Cumhurbaşkanı Kerimov’un alana gelmesiyle başladı. Davetlilerin alkışları eşliğinde şeref tribününde kendine ayrılan yere geçen Kerimov davetlileri selamladı.

Kerimov, ülke olarak bağımsızlıklarının yirminci yıl dönümümü Ramazan Bayramı’yla aynı dönemde kutlamanın sevinci içerisinde olduklarını söyledi. Konuşmasında isim vermeden Sovyet döneminde kalma zincirlerden kurtulmanın kolay olmadığını dile getiren Kerimov, “Demokratik ve muasır devletler seviyesine çıkma hedefinde bugüne dek doğru bildiğimiz yoldan dönmedik ve dönmeyeceğiz.” dedi. Kerimov konuşması devamında: “Bugün dile getirilen vaatlerden ve konuşmalardan taviz vermeden belirlenen hedeflere ulaşma ve halkın arzuladığı istikrar yolunu yakalama boynumun borcu. Bu borcu ödemede ve bu görevi yerine getirmede can vermeye hazırım.” dedi. Kerimov'un bu konuşması uzun süre ayakla alkışlandı.
Daha sonra ülke milli marşının okunduğu törende sahne alan çocuklar tarafından ‘20 yıl’ ve Özbekistan bayrağı asılı yüzlerce balon havaya bırakıldı. Miniklerin sundukları gösterileri eşliğinde kent semalarında yükselen balonlar renkli görüntüler oluşturdu.
Türkiye’nin Özbekistan Büyükelçisi Mehmet Sertaç  Sönmezay’la birlikte çok sayıda diplomat ve yabancı misyon şefinin de iştirak ettiği törende, 2010’da Güney Afrika’da yapılan Dünya Futbol Şampiyonası’nda görev alan Özbek hakem Ravşan Ermatov’un da olduğu spor dünyasından bazı isimler alkışlar eşliğinde sahneye davet edildi. Törende, askeri grubun sunduğu bayrak şovu ise büyük alkış aldı. Sahne alan askerlerin bir anda dev Özbekistan bayrağını açarak bayrağı tribünlere göndermesi törene ayrı bir coşku ve renk kattı.

KERİMOV DANSIYLA ŞAŞIRTTI
Ülke genelinde sadece davetli seçkin 4 bin dolayında kişinin iştirak edebildiği özel kutlama töreninde daha sonra başta Cumhurbaşkanı Kerimov olmak üzere davetliler hareketli parçalar eşliğinde doyasıya eğlendi. Ülkenin önde gelen ses sanatçıları tarafından seslendirilen parçalar eşliğinde yerinden kalkarak dans eden Kerimov, hareketli performansı ve kendine has dansıyla davetlilerden büyük alkış aldı. 73 yaşındaki Cumhurbaşkanı'nın dansı alkış aldı. Kutlamalar kapsamında renkli havai fişek gösterileri yapıldı.
http://www.pirsushaber.com 01.09.2011

  
1866 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Saat
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.87655.9000
Euro6.52106.5471