Hava Durumu
ÖZBEKİSTAN İLK HIZLI TRENİNİ TANITACAK

Özbekistan, İspanya'dan satın aldığı hızlı treni 30 Ağustos'ta tanıtacak.
Ülke bağımsızlığının 20. yıl dönümüne atfen ilk seferini Taşkent'ten Semerkant'a yapacak olan AVE250 tipi tren törenle tanıtılacak. Bu ay sonunda yapılacak tanıtımda önce düzenlenecek basın toplantısında tren hakkında detaylı bilgi verilecek. Ardından basın mensupları hızlı trenin bulunduğu Taşkent Demir Yolu İstasyonu'na götürülecek. Burada basın mensuplarına alınan yeni tren gösterilecek. 31 Ağustos'ta ise tren basın mensupları eşliğinde başkent Taşkent'ten tarihi Semerkant'a ilk seferini gerçekleştirecek.
Özbekistanlıların merakla binmeyi beklediği ve görmek istediği 'Afrosiyob' isimli hızlı tren, normal seferlerine ise 1 Eylül'de kutlanacak bağımsızlık bayramı sonrasında başlayacak.

İlki temmuz ayı sonlarına doğru getirilen hızlı trenin ikincisinin ise ekim ayında getirilmesi bekleniyor. İspanya'nın Patentes Talgo şirketinden satın alınan iki tren yaklaşık 40 milyon Euro'ya mal oldu.

Bölgede ilk olan bu hızlı tren projesi, bilahare Özbekistan'ın diğer tarihi kentleri Buhara ve Hiva'ya kadar da uzatılacak. Tren, saatte 250 kilometre hıza kadar çıkabilecek.

http://www.sondakika.com/taskent/  26.08.2011

  
2162 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Saat
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.87655.9000
Euro6.52106.5471