Hava Durumu
BAĞIMSIZLIĞININ 25. YILINDA BİLİNMEYEN YÖNLERİYE “ÖZBEKİSTAN” Süleyman MERDANOĞLU*

Bu yıl 25. Bağımsızlık yılını kutlayan, Özbekistan Cumhuriyeti,  20 Haziran 1990'da egemenliğini, 1 Eylül1991'de Sovyetler Cumhuriyeti’n den ayrılarak bağımsızlığını ilan etmiştir. 29 Aralık 1991 tarihinde düzenlenen referandumla bağımsızlık ilanı onaylanmıştır. 

Özbekler, yer yüzünde var olan gönlü zengin, zeki, adalet duygusunu taşıyan halklar arasındadır. 

Dünya Halkları, Özbeklerin ne İngiliz nede Yahudi sendromu taşımayan, onlardan zeka ve tefekkür olarak üstun olduğuna emin ve emniyetli bir kişilik taşırlar.

 Dünya halkları Özbeklerin bağımsızlığının ilk senelerinde resmen 2 seneye yakın süre sadece günde her kişi için bir dilim ekmek ve gayri her ay tek kişi için 200 gr sıvı yağ, maaşsız bir şekilde ülkeyi istiklali kazanan sabırlı, gözü tok, haysiyetli ve asil bir halktır.

Başkent Taşkent’in merkezinde bulunan parkta, bağımsızdan önce Karl Karl Marx’ın  heykeli yerine şimdi Emir Timur heykeli dikilmiştir.

Bağımsızlını kazandıktan sonra, 2 Eylül 1993 tarihinde Latin harflerine dayanan yeni Özbek alfabesi kabul edilmiştir.

Özbekistan Cumhuriyeti Anayasasının 31’ci maddesi “Vicdan Hürriyeti herkes için garanti altına alınmıştır. Herkes istediği dini kabul etmek veya hiçbir dine kabul etmemek hakkına sahiptir. Dini görüşlerin zorla benimsetilmesi kabul edilemez ” denmektedir.

Özbekistan’da 130 dan fazla milliyet ve 15 dinin, çeşitli mezheplere ait yaklaşık 200 kadar kilisenin vardır.

Özbekistan, 32 milyona yaklaşan nüfusu, jeostratejik konumu, köklü tarihi, zengin kültürel değerleri ve ekonomik potansiyeliyle Orta Asya’nın kilit ülkesidir. Nüfus artış hızı dikkate alındığında, 2050 yılında Özbek nüfusunun 50 milyona ulaşabileceği tahmin edilmektedir.

Özbek vatandaşı, 18 saate kadar çalışıp hiç bir şikayetsiz çok mutlu hayat kurabilen, mutluluğu, maneviyatı ruhunun derinliklerine işleyen bir kimliğe sahiptir.

Özbekistan, Dünyanın yaşam kalitesi ve güven acısından en iyi 10 ülke içindedir.

UNESKO listesindeki Dünya medeni mirası acısından en zengin 5 ülkeden biridir.

Yer altı ve yer üstü madenleri, maddi hazinesi açısından Dünyanın en zengin 3 ülkesinden biri olarak bilinir.

Bağımsız Özbekistan Cumhuriyeti’ni biraz daha tanıyalım;

Dünya Halkları en eski halklardan sayılan Hintlilerin Tanrılar Savaşı olarak bilinen kutsal İlahı Ramayana ve Mahabharata destanlarının ta milat başlarında bir Turan Alp'i ile savaş hikayesi vardır.

Türklerin hakimiyetinde bulunan Maveraünnehir ve Toharistan'ı gibi gölgelerde  bulunan Semerkant  Harezm Baykent … şehirlerinde  binlerce Türkü kılıçtan geçiren, sıra sıra ağaçlara asan. Emevilerin  zalim Arap komutanı Kuteybe nin mezarının Fergana’dadır.

Özbekistan’ın efsane kahramanı, Harezmşahlar Devletinin son hükümdarı olan Sultan Celaleddin Harezmşah, Orta Asya’yı kasıp kavuran Moğollarla savaşarak, Moğolların baskınına uğrayarak Türkiye topraklarında dağlara çekildi. Ağustos 1231’de burada göçebeler tarafından şehit olmuştur.

Özbekistan, en az iki devlet üzerinden Deniz yoluna ulaşır ve Panama kanalından sonra yapay Deniz yolu açan Dünyanın 2 ülkesinden biridir.

Özbekistan Türk Dünyasının üç ana boyu Karluk, Kıpçak, Oğuz iskanı ve Lehçesini birleştiren tek ülke olup, her Türki kelimenin esas kökeni hala belli bir deyim içinde olsa da yaşatıldı ülkedir.
Dünya Halkları, korkudan sihirbaz adını verdiği Alp Er Tonganın sarayı hala Özbekistan Serhatların da mukim ve vardır.
Özbekistan, 2.Dünya savaşı aşamasında  45 günde halkın irade ve el gücü ile hiç bir makinesiz Özbekistan; Kırgızistan ve Tacikistan'a su ulaştıran nehir yolu yapmıştır. Özbekistan bağımsızlığının ilk yılında günümüze kadar Dünya Matematik ve Fizik bilim Olimpiyatı, Fen olimpiyatlarında arka arkaya senelerdir, Birincilik kazanan ve Dünya Beyin Göçü ve IQ seviyesi üstün bölge makamına sahiptir.

_________________________

*Süleyman MERDANOĞLU

Özbekistan Uluslararası Altın Miras Vakfı                           Ankara Bölümü Başkanı

Ankara Bölümü Başkanı (merdanogluslm@gmail.com)

NOT:www.altinmiras.com kaynak gösterilerek alıntı yapılabilir.

  
1268 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Saat
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.14206.1666
Euro6.68446.7111