Hava Durumu
KAZAKLARIN TÜRKİYE TERCİHİ, YUNANİSTAN SEFERLERİNİ İPTAL ETTİRTTİ

Yaz tatili için Türkiye’yi tercih eden eski Sovyet ülkeleri arasında turist sayısı bakımından Rusya’dan sonra ikinci sırada yer alan Kazakistan bu yıl turistlerin çoğunu yine Türkiye’ye gönderecek gibi. Geçtiğimiz ay bir turizm şirketi tarafından Air Astana’nın uçakları kiralanarak Yunanistan’ın Girit ve Rodos adalarına 14 Haziran’dan başlamak üzere yaz aylarında Almatı’dan sefer başlatılacağını haberleştirmiştik(http://turkkazak.com/site/?p=37099). Fakat Kazak turistlerin Türkiye tercihi ağır basınca Yunanistan’a yapılacak seferler iptal edilmek zorunda kaldı.

Air Astana Ulusal Havayolu’ndan yapılan açıklamaya göre, bu yıl Kazakistan’dan Yunanistan’a  başlatılması planlanan “charter” uçuşların gerçekleşmeyeceği bildirildi. Konuyla ilgili bilgi veren Air Astana’dan uçak kiralayarak organizasyon yapan  Travel Sistem firması  yetkililerine göre,  charter uçuşlarının başlatılamamasının  sebebi düşük talepten kaynaklanıyor.

 2013 yılında Kazakistan’dan Antalya’ya gelen turist sayısının 260 bin 408 kişiye ulaştığı biliniyor. Kazak müşteri Türk turizm sektörünün  istediği müşteri profiline uygun olup genellikle lüks tesisleri tercih ediyor. SKY Havayollarının batmasının ardından Türk charter şirketlerinin uçuşlarına geçtiğimiz turizm sezonu ortasında yasak getirilmiş, ancak daha sonra bu yasak Ekim 2013’e kadar ertelenmişti. Geçen sene bu olayın olmaması durumunda 2014 yılında Antalya’ya 300 bine yakın Kazak turist gelmesi bekleniyordu.

http://turkkazak.com/ 12 Haziran 2014

  
978 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Saat
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.76586.7929
Euro7.34927.3787