Hava Durumu
AEB: 170 MİLYON NÜFUSLU, DÜNYANIN PETROL-GAZ REZERVLERİNİN %15’İNE SAHİP BİRLİK

Geçtiğimiz Cuma Astana’da birlik anlaşması imzalanan Avrasya Ekonomik Birliği (AEB) nedir? sorusunun en iyi cevabı belki de yukarıdaki başlık. İlk kez Kazak lider Nazarbayev tarafından ortaya atılan,  Putin’in sahip çıkmasıyla hayata geçen Avrasya Ekonomik Birliği (AEB) projesi, pek çok uzman tarafından şimdilik “ekonomik” olduğundan çok “politik” bir mesaj olarak algılanıyor. Batı ile köprüleri Ukrayna’da atan Rusya’nın “yeni dünya düzeni” yolunda önemli bir hamle yaptığı yorumları güçlendi. AEB, toplamda 170 milyonluk bir “ortak pazar” yaratmış oluyor. Rusya, Kazakistan ve Belarus, mal ve hizmetler açısından “tek ülke” haline geliyor ve AB’ye benziyor. AEB’de Rusya ve Kazakistan, dünya petrol ve gaz kaynaklarının yüzde 15′ini kontrol eden iki ülke olarak dikkat çekiyor.

Anlaşmanın küçük ülkesi Belarus ise, bu sayede petrolü, Rusya’nın iç fiyatlarıyla satın alacağı ve vergi yükünden kurtulacağı için mutlu. Belarus Rusya’ya yılda 4 milyar dolar vergi ödüyordu. Belarus’un karı, ekonomisinin yüzde 10′una eşit. Kazakistan ise Rusya’ya mal ve hizmet satışında karşılaştığı sertifikasyon dahil pek çok engelden kurtulacağını düşünüyor. Ancak uzmanlar, 2025′e kadar masada pek çok soru işareti olduğuna işaret ediyor. Üç üye ülkenin ticaretinin 64 milyar dolar olduğu, Rusya’nın AB ile ticaretinin ise 400 milyar doları geçtiği unutulmaması gereken bir nokta. Rusya, Ukrayna’nın birliğe katılması için Yanukoviç döneminde çok bastırmış, bu yolda imzaların atıldığı sanılırken ülkede darbe olmuştu.

AEB’Nİ TÜRKİYE DAHİL 40 ÜLKE YAKINDAN İZLİYOR

Tarihi Avrasya Ekonomik Birliği’nin(AEB) kurulmasına ilişkin anlaşma imzalandı. Kazakistan’ın başkenti Astana’da 29 Mayıs’ta Kazakistan, Rusya ve  Beyaz Rusya cumhurbaşkanları 1 Ocak 2015 tarihinde yürürlüğe girecek Avrasya Ekonomik Birliği anlaşmasını imzaladı. Yakında Kırgızistan ve Ermenistan’ın da katılacağı birlik anlaşması ile Astana’da  tarihî bir gelişme  yaşandı. Avrasya Ekonomik Birliği’nin kurulmasının ekonomik büyümeye hizmet edeceğini bütün dünyaya göstermek amacıyla  ortak çalışmaları yürüten üç ülke yetkilileri,  yakın gelecekte bu birliğe Türkiye, Sırbistan, İran, Suriye, Mısır, Güney Kafkasya, Orta Asya ve Orta Doğu ülkeleri de katılabileceğini düşünüyor.  

Kazak yetkililerine göre, bugünlerde yaklaşık 40 ülke Avrasya Ekonomik Birliği ile ilgileniyor ve birliğin kurulmasını yakından takip ediyor

Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin, üç ülkenin sahip olduğu 170 milyonluk nüfus, devasa üretim, bilimsel ve teknolojik potansiyel ve muazzam doğal kaynaklarıyla dünya ekonomisinin anında ve doğrudan ilgisini çekeceğini belirtirken Kazakistan lideri  Nursultan Nazarbayev, de birliğin ekonomik yönünün ağır bastığını vurguladı. Her ne kadar Nazarbayev birliğin ekonomi yönünün ağır bastığını söylese de özellikle Batı ülkeleri,  Kazakistan, Rusya ve  Beyaz Rusya’nın eski Sovyet rejimine dönmek istediklerini düşünüyor.

Buna cevaben  uzun zamandır Türkiye’nin Gümrük Birliğine katılmasını isteyen Nazarbayev, Türkiye’nin Gümrük Birliğine katılması, Gümrük Birliği adı altında Sovyetler Birliği’nin yeniden doğuşuyla ilgili söylentilerin önünü kesmeye yardımcı olabilir, demişti.

Nazarbayev, “Türkiye Cumhurbaşkanı, Gümrük Birliğine katılma arzusunu tarafıma iletti. Türkiye’yi kabul edelim ve mesele çözülür.” şeklinde ifadeleri yaklaşık 8 ay önceki üçlü zirve sonrası açıklamıştı.

www.turkkazak.com 2 Haziran 2014

  
822 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Saat
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.76586.7929
Euro7.34927.3787