Hava Durumu
BURS VERENLER DERNEĞİ (BURS-DER) - Süleyman MERDANOĞLU*

Türkiye'de Yüksek Öğretim gören yerli yabancı çok sayıda öğrenci burs almak için kurum ve kuruluşlara başvurmakta. Bazı vakıflar, dernekler, kişi ve kuruluşlar da önemli sayıda öğrenciye burs vermektedir. Birçokları da ekonomik sorunları nedeniyle burs verememenin üzüntüsünü yaşamaktadır.

            Özellikle Türk Cumhuriyetleri ve Akraba Topluluklarından Türkiye’de eğitim için gelen öğrenciler yurtta konaklamaları hariç,  tüm kişisel masraflarını kendileri karşılamaktadır. Türkiye Cumhuriyeti’nin verdiği bursu yeterli görmediğinden,  part-time iş arayan veya burs almak için arayış içinde oluyorlar. Yurt dışından Ülkemize gelen binlerce öğrenci bulunuyor. Türkiye'de eğitim gören yabancı uyruklu öğrenciler  ülkelerine döndüklerinde Türkiye'yi olumlu veya olumsuz yönden tanıtacakları dikkate alınmalıdır. Ülkelerine gittiklerinde, Türkiye’nin tanıtımına ciddi katkıları olacağını düşünerek; yabancı uyruklu öğrenciler, ihmal edilmemeli Türkiye için iyi şekilde değerlendirilmelidir.

            Örneğin, Özbekistan Cumhuriyeti’nin 1999 yılına kadar ülkemizde okuyan öğrencilerini çekmesi üzerinde durulacak önemli bir konudur. Türkiye'de eğitimlerini tamamlayan Özbek gençlerin bir kısmı Özbekistan'daki Türk şirketlerinde çalışıyorlar, Türk işadamlarına rehberlik yapıyorlar, Özbekçe eserleri Türkçeye tercüme ediyorlar. Bu eserleri Türk Kültürüne kazandırıyorlar. Türkçe eserleri de Özbekçeye çevirerek ortak kültürümüze önemli bir hizmet veriyorlar. En önemlisi ise; Sovyet hakimiyeti altında kalan, Özbek halkını kulaktan dolma bilgilerden arındırarak, onlara gerçek bilgileri veren, kendi ülkelerinde Türkiye'yi tanıtan başta Türkiye' de eğitim gören bu öğrenciler geliyor.

              Diğer Türk Cumhuriyetleri ve Türk toplulukları ile, ilişkilerimizi sıcak tutarak tarihin derinliklerinden gelen akrabalığımızı ve dostluğumuzu ebediyen devam ettirecek bugünün gençleri ve geleceğin liderleri olacak bu öğrencilere,  kendi çocuklarımız gibi sahip çıkmalıyız. Eğer bu konunun araştırılması yapılacak olursa; maalesef ihmal edildikleri ve edilmekte oldukları görülecektir.   

             Bir büyüğümüzün; '''her şeyi devletten beklemeyin ''dediği gibi. Hayır sever varlıklı aileler, iş adamlarımız; aylık harcamalarından cüzi bir pay ayırarak, BURS VERENLER DERNEĞİ’miz aracılığı ile bu öğrencilere burs verme fırsatını değerlendirebilirler.

BURS-DER, Eğitime gönül veren kendi alanlarında bilgi birikimi olan saygın 11 kurucu üye tarafından kurulmuş bir sivil toplum kuruluşudur.

2013-2014 öğretim yılında Üniversitelerde öğrenim görecek ve öğrenimi devam eden öğrencilere karşılıksız burs vermek amacıyla kurulmuş benzerlerine göre ilk ve tek Dernektir.

Ümit ederiz ki; bu yazımızı dikkate alan duyarlı vatandaşlarımız çıkacak, Derneğimize; aylık 10.-TL gibi aidatla burs vermeye katkıda bulunacaklardır.

            Derneğimiz, Burs veren diğer kişi ve kuruluşlara nazaran; BURS-DER'in burs yönetmeliği farklılık göstermekte; Dernek üyelerinin ödentilerine göre puan verilerek, üyelere burs kontenjanı tanınmaktadır.

Burs, dört kategoride beş bursun katları şeklinde verilecektir. Şöyle ki;

1-Dernek üyelerinin öğrencilerine 2 burs,

2-Başarılı fakir aile çocuklarına 1 burs

3-Şehit aile çocuklarına 1 burs,

4-Komşu ve Türk Cumhuriyetlerinden Türkiye'de eğitim görenlere 1 burs olmak üzere toplam 5 burs ve bunun katları verilecektir.

Eğer, 10 Burs verilecekse, Dernek üyelerinin öğrencilerine 4 burs, Başarılı fakir aile çocuklarına 2 burs, Şehit aile çocuklarına 2 burs, Komşu ve Türk Cumhuriyetlerinden Türkiye'de eğitim görenlere 2 burs.

Sağlıcakla kalının değerli eğitim gönüllüleri.

__________________________________________
*Süleyman MERDANOĞLU
(merdanogluslm@gmail.com )

Burs Verenler Derneği Genel Başkanı

www.bursder.com

 

 

 

  
3713 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Saat
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar7.52927.5593
Euro8.92328.9590