Hava Durumu
Anlık
Yarın
26° 28° 14°
KARAÇAYLAR

Rusya Federasyonu’nda yaşayan Türk kökenli halk. Nüfusları yaklaşık 250 bin kişidir. Karaçay’ın (Kuzey Kafkasya’da Karaçay-Çerkesiya Cumhuriyeti) köklü halkıdır. Altay Ailesi, Türk Grubu’na dahil Karaçay-Balkar dilinde konuşurlar. Yazı dili Kiril alfabesi kullanılarak oluşturulmuştur (1937’den itibaren). Büyük kısmı müslüman sünnidir. Karaçaylar’ın etnik kökeninde yerel Kafkasya halkları, buraya gelen Alanlar, Bulgarlar ve Kıpçaklar (Polovets) rol oynamışlardır. Moğol istilası öncesinde Karaçaylar,  Alan kabileler birliğine dahillerdi. Moğol istilasından sonra Karaçaylar’ın ataları Orta Kafkasya’nın dağlık vadilerine çekilmek zorunda kalmışlardı. Geçmiş zamanlarda ana geleneksel geçim kaynakları alp türü sürü hayvancılığı (koyun, keçi, at, büyük baş hayvan), ayrıca suni sulama ile teras tarımı idi (arpa, yulaf, pırasa, buğday, mısır, patates, bahçe sebzeleri). Hayvancılık dağlık ve dağ eteklerinde yaşayan halkın ana geçim kaynağı olarak kalmaya devam etmektedir. Özellikle büyük baş hayvancılık ve koyun yetiştiriciliği (ince yünlü merinos, Karaçay keçisi) gelişme göstermektedir. Zanaatlar arasında çuha, keçe şapka ve çoban kepeneği, halı ve kilim yapımı, yünlü örme işleri, deri ve kürk işleme, ahşap ve taş oyma işleri, altın sırma dikişi sayılabilir. Geleneksel yerleşim yerleri soy esasında mahallelere bölünmüş sıkı yapılaşmalıdır, plato ve düz alanlarda dik sokaklı planlaması olan şekildedir.

Balkarlar ve Karaçayların kökeni

Balkarlar ve Karaçaylar Kafkasya’nın en eski Türk halklarından biridir. Karaçay-Balkar diline en yakın olan diller arasında Kumık, Karaim ve Kırım-Tatar dilleri vardır.

Karaçaylar ve Balkarlar kendilerini ortak dili ve kültürü olan tek bir etnos olarak kabul ederler. Araştırmacılar onların ataları olarak alan-asları, bulgarları ve polovets-kıpçakları kabul ederler. Dil, tarih ve arkeolojik alanından çok sayıda veri bunun çok eski tarihi olan bir halk olduğuna tanıklık etmektedir.

Balkarlar ve Karaçaylar, Kafkasya’nın zor ulaşılır dağlarının eteklerinde uzun bir süre izole bir hayat sürmüş olmalarından dolayı sadece çok eskiye dayanan dillerini değil arkaik gelenekleri de muhafaza etmişlerdir. Karaçay-Balkar efsaneleri ve hikayeleri bu halkın çok eski tarihini yansıtmaktadır.

Örneğin ‘Assı tau’ hikayesinde tufandan bahsedilir. Peygamber Nuh, tufan sırasında gemisi ile Elbrus’a demir atmak ister. Elbrus modern Rus cumhuriyetleri Kabarda-Balkar ve Karaçay-Çerkesiya sınırında yeralır. Ancak Elbrus yüksekliği ve güzelliği ile gurur duyarak gelenleri kabul etmek istemez. O zaman Nuh gemisi ile Elbrus’un tepesini ikiye ayırarak cezalandırmaya karar verir. Böylece Elbrus iki zirveli bir dağ olur. Bu dağa hala söz dinlemez, kötü anlamında Assı derler.

Burada, İskit-Sarmat kökenli İran dili konuşan Alan-asların isimlerini bu dağdan aldıklarını anlatan antik yazarların notlarını hatırlamak yerinde olacaktır. Eğer Elbrus dağı Assı olarak adlandırılıyor ise Karaçay-Balkar’ların Alanlardan geldiği savı doğru gibi gözükmektedir.

Diğer bir eski hikayede Balkarların etnik kökeni ile ilgili ilginç bilgilere rastlarız. Burada eski zamanlarda Malkar adlı birinin Balkariya’ya geldiği ve çeviride dağlılar anlamına gelen taulu halkının yaşadığı bir yerleşim yerine ulaştığı anlatılır. Ardından buna Misaka diye biri eklenir, ardından Macar’dan Basiat katılır. Bu şekilde Balkar halkının nüfusu artmaya başlamıştır. Bu efsanede Kafkasya’da meydana gelen tarihi süreçlere benzerliği görmek mümkündür. Malkar, bolgarlar yani bulgarlar, Taulu ya da tauası, alanlar, Misaka hun boyu Masaha’dır. Macar’dan Basiat ise Hazarlardır. İşte bu şekilde Balkar halkının etnik kökenini görmüş oluyoruz.

Kaynak: turkish.ruvr.eu

Paylaş |                      Yorum Yaz - Arşiv      2764 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Saat
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar4.70444.7233
Euro5.48095.5029