Hava Durumu
BAYRAM HEDİYENİZ ÖĞRENCİLERE BURS OLSUN- Süleyman MERDANOĞLU*

Türkiye'de yüksek öğretimde okuyan yerli yabancı çok sayıda öğrenci burs almak için kurum ve  kuruluşlara başvuruyor. Bazı vakıf ve dernekler de önemli sayıda öğrenciye burs veriyor. Birçok kurum ve kişiler de ekonomik sıkıntılar nedeniyle burs verememenin üzüntüsünü yaşıyor.

      Özellikle Türk Cumhuriyetleri ve Türk Topluluklarından  Türkiye’de eğitim için gelen öğrenciler yurtta konaklamaları hariç,  tüm kişisel masraflarını kendileri karşılıyor. Türkiye Cumhuriyeti’nin verdiği bursu yeterli görmediğinden,  part-time iş arayan veya burs almak için kurum kuruluşlara baş vuruyorlar. Yurt dışından Ülkemize gelen binlerce öğrenci bulunuyor. Bir zamanlar Ulu Önder Atatürk'ün; bağımsızlığımıza kavuştuğumuz ilk yıllarda Avrupa'ya eğitim için gönderdiği gençlerimize hitaben: ''Sizleri bir kıvılcım gibi, gönderiyoruz.Yurdunuza bir alev gibi geri dönmelisiniz...''demişti. Türk Cumhuriyetlerinin bağımsızlığına kavuşmasından sonra, kendi liderleri de şüphesiz ki, yurt dışına eğitim için gönderdiği bu gençlerine buna benzer  sözler söylemişlerdir. Türkiye'de görev yapan  ve eğitim gören yabancı uyruklular ülkelerine döndüklerinde Türkiye'yi olumlu veya olumsuz yönden tanıtmaları  dikkate alınmalıdır. Ülkelerine döndüklerinde Türkiye’nin tanıtımına ciddi katkıları olan yabancı uyruklu öğrenciler, ihmal edilmemeli Türkiye için iyi değerlendirilmelidir.

      Örneğin, Özbekistan Cumhuriyeti’nin 1999 yılında ülkemizde okuyan öğrencilerinin çekmesi üzerinde durulacak önemli bir konudur. Türkiye'de eğitimlerini tamamlayan Özbek gençlerin bir kısmı Özbekistan'daki Türk şirketlerinde çalışıyorlar, Türk işadamlarına rehberlik yapıyorlar, Özbekçe eserleri Türkçeye tercüme ediyorlar. Bu eserleri Türk Kültürüne kazandırıyorlar. Türkçe eserleri de Özbekçeye çevirerek ortak kültürümüze önemli bir hizmet veriyorlar. En önemlisi ise; Sovyet hakimiyeti altında kalan, Özbek halkını kulaktan dolma bilgilerden arındırarak, onlara gerçek bilgileri veren, kendi ülkelerinde Türkiye'yi tanıtan başta Türkiye' de eğitim gören bu öğrenciler geliyor.

       Diğer Türk Cumhuriyetleri ve Türk toplulukları ile, ilişkilerimizi sıcak tutarak tarihin derinliklerinden gelen akrabalığımızı ve dostluğumuzu ebediyen devam ettirecek bugünün gençleri ve geleceğin liderleri olacak bu öğrencilere,  kendi çocuklarımız gibi  sahip çıkmalıyız. Eğer bu konunun araştırılması yapılacak olursa; maalesef ihmal edildikleri ve edilmekte oldukları görülecektir.   

       Bir büyüğümüzün; '''her şeyi devletten beklemeyin ''dediği gibi. Hayır sever varlıklı aileler, iş adamlarımız; bayram harcamalarından  pay ayırarak bu  öğrencilere  burs vermesi, onları son derece sevindirecektir. Ümit ederim bu yazımızı dikkate alan duyarlı vatandaşlarımız çıkacak, burs vermek istediği öğrenci arayacaktır.

      Sonuç olarak;  basınımızın Türk Cumhuriyetlerinden gelen öğrencilerin sorunlarına  ve çözüm önerilerine yer vererek, kamuoyu ile paylaşmasının  olumlu sonuçlar doğuracağına inanıyorum.

      Her gününüzün BAYRAM olması dileğiyle.

___________________________________________________________________

*Süleyman MERDANOĞLU (altinmiras-w@tr.net)

Özbekistan Uluslararası Altın Miras Vakfı Ankara Bölümü Başkanı

www.altinmiras.com

  
1792 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Saat
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.09816.1225
Euro6.58766.6140